Mühendisliğin Dahisinin Replika Eserleri İstanbul’da…

Mühendisliğin Dahisinin Replika Eserleri İstanbul’da… 

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da.

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi, dünya turuna İstanbul’dan başlıyor. Sergi, 14 Aralık’ta UNIQ İstanbul’daki UNIQ Müze’de görülebilir.

Pek çok alanda şapkası olan Da Vinci’nin, çağının önünde olduğu alanlardan biri de mühendislikti… Leonardo Da Vinci, hayatı boyunca yaklaşık 6.000 adet icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptı ve çok az bir kısmını hayata geçirdi. Da Vinci’ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası bu sergi, prömiyerini yaptığı Brugge’ün (Belçika) ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başlıyor. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replika ile birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dâhil olduğu 200’e yakın eser, 7 Nisan 2018’e kadar İstanbul Uniq Müze’de.

10 YILLIK BIR ÇALIŞMANIN SONUCU
Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkârlardan oluşan 22 kişilik bir ekip, 10 yıllık titiz bir çalışma ile koleksiyona imza attı. Daha önce keşfedilmemiş birtakım konuları örnekleyerek Da Vinci hakkındaki bilgileri artırmak isteyen sergide yer alan replikalar orijinal tasarımlara bağlı kalınarak ahşap ve metalden yapıldı.
Sanayi tipi hiçbir birleştirici unsurun kullanılmadığı bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında iken bazılarının ebatları 60 cm ile 5 metre arasında değişiyor.

 

DA VINCI’ NİN HALİÇ KÖPRÜSÜ REPLİKASI
‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisinin en önemli ve 7 metre boyutuyla en büyük parçası; Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü’nün replikası. 1502’de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a tasarladığı bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilememiştir. Köprü yapılsaydı o dönem dünyanın en uzun köprüsü olacaktı.
Bu çalışmaya dair belgeler, Osmanlı arşivlerinde yüzlerce yıl durmasının ardından 1950’lerde hak ettiği değeri bulmuştur. Da Vinci köprüsü daha kısa bir köprü olarak 2001 yılında Norveç’te küresel ısınmaya dikkat çekme amaçlı inşa edilmiş ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan köprüyü hak eden yerin Haliç olduğunu ifade etmişti.
Köprü, New York’ta bir teknoloji ve sanat müzesinin de gerçekleştirmek istediği planlar arasında yer almakta…
Sergi, sanat ve tarihi keşfetme misyonu ile çocuklarla ve okullarla paylaşma konusunda yararlı bir öğretim yardımı görevi yürütecek. Koleksiyonda yer alan birkaç eseri ve makineyi çocuklar kendi başlarına inceleyebilecek.

Sergi; Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto gibi Rönesans’ın diğer önemli sanatçıları ile Da Vinci’nin çağdaşlarının Da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de ışık tutuyor.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir