Mehmed Kısakürek: “Bizim Görevimiz Muhafızlıktır!”

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek; Büyük Doğu Yayınlarını, NFK Derneği’ni ve hayata geçirmeye çalıştığı projeleri Kitabın Ortası Dergisine anlattı.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Mehmed Kısakürek; Büyük Doğu Yayınlarını, NFK Derneğini ve hayata geçirmeye çalıştığı projeleri Kitabın Ortası dergisine anlattı. ‘Kültür Evi’ projesinin bir türlü hayata geçirilmediğinin altını çizen Kısakürek, “Sabır taşı misali çatlamak üzereyiz.” dedi. Mehmed Kısakürek, sosyal medyada Üstad Necip Fazıl Kısakürek adına açılan sahte hesaplar için yaptırım çalışmalarının olduğunu vurgulayarak, gençlerin sahte hesapları takip etmemeleri gerektiğinin altını çizdi. Kısakürek, NFK adına açılan sahte hesapların kültür katliamı yaptığını söyledi.

Büyük Doğu Yayınları nasıl ortaya çıktı, hikâyesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
1973’de babamla birlikte Sultanahmet taraflarına gidip, ancak çay yapmaya yetecek tel dolaplı bir mutfağı olan küçük bir oda tuttuk. O küçücük odada onunla baş başa geçirdiğim günler hafızamda taptazedir. Yıl 1973, üstadın vefat etmesinden 10 yıl önce yayınevi kuruluyor. Bu önemli bir noktadır. Çünkü yayınevi bana veraset yoluyla geçmiş değil, onun emriyle benim adıma kurulmuştur. Bu suretle bütün eserlerini Büyük Doğu’ya bağlarken beni de Büyük Doğu’ya bağlamış oldu. Kısaca Büyük Doğu Yayınlarının hikâyesi böyledir.

KARŞIMIZDA BİR DEHA VAR

Necip Fazıl Kısakürek çok seviliyor ve okunuyor. Fakat, sizce anlaşılıyor mu?
Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in anlaşılmasının, büyük ölçüde sıkıntılı olması idrak kanallarımızın tıkalı olmasındadır. Bir ‘deha’ ile karşı karşıya olduğumuzu da ayrıca unutmamalıyız. Bilmem, kısa da olsa cevap teşkil etti mi?

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en çok hangi eserleri okuyucu ile buluşuyor?
Tabii ki en başta “Çile” okunuyor. Daha sonra eserlerin lokomotifini; Çöle İnen Nur, O ve Ben, İdeolocya Örgüsü takip ediyor. Külliyat ise bu eserler sırasıyla gidiyor.

 

ZARARLI KİTAPLARI OKUMAKTANSA HİÇ OKUMAMAYI TERCİH EDERİM

Bir yayıncı olarak Türkiye’de okuma oranını nasıl değerlendiriyorsunuz?
İstatistiklere ve böyle oranlamalara itibar eden biri değilim. Keyfiyetten ve nitelikten yanayım. Genelde bu oran hakikaten çok düşüktür. Ama ben, zararlı kitapları okumaktansa, hiç kitap okumamayı tercih ederim.

YAŞASAYDI HER ŞEY FARKLI OLURDU!
Üstad Necip Fazıl Kısakürek bugün yaşasaydı, gençlik hakkında neler söylerdi? Böyle bir hengâmede şevk kırıcı olmak istemiyorum. Fakat şu kadarını söyleyeyim: Eğer Üstad şu an yaşıyor olsaydı; yalnız gençlerin şu dağınık hali değil, hiçbir şey bugünkü gibi olmazdı. 

BÜTÜN HIRSIZLIKLARA KARŞI ÇALIŞIYORUZ

Aile olarak Necip Fazıl Kısakürek adına açılan sosyal medya hesapları ile ilgili bir yaptırım çalışmanız var mı?
Yalnız sosyal medya hesaplarıyla değil, bütün tahrifler ve hırsızlıklarla ilgili çalışmamız var. Avukatlarımız bu konularda çalışıyor. Fakat bu konulardaki çalışmalarımızı sert bulanlar da var. Onlara tavsiyem bu tutumu bırakıp bizlere yardımcı olmalarıdır.

BUNLARA TAVİZ VERMEMEK GEREKİYOR!

Sosyal medyada Necip Fazıl Kısakürek’in sözü diye paylaşılan birçok sözün kendisine ait olmadığı biliyoruz. Sizlerin de bu alanda çalışmalarınız var. Peki, bizim üzerimize düşen görev nedir? Nasıl kontrol sağlayabiliriz?
Bir şeyin hakikisi dururken sahtesinin daha fazla itibar gördüğü bir devirde yaşıyoruz. Üstad’ın vasiyeti, bizim de “muhafızlık” görevimiz ortadadır. Demek ki vasıf bulmakta zorlandığımız ahlaksızlara daha da sert davranmak borcundayız. Gençlere düşen görev ise bunlara hiç alaka göstermemek ve beslenme yollarını kesmekten ibarettir. Çaresi bu derece basit ama sonuçları felakettir. Bunlar bir kültür katliamıdır.

HAYATA GEÇEMEYEN PROJE: KÜLTÜR EVİ

Büyük Doğu Yayınları olarak yakın zamanda hedefiniz nedir?
Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı bünyesindeki, “Kültür Evi” projemiz var. Fakat bu konuda bir süre daha susmayı tercih ediyorum. Çünkü sakin konuşamam. Feryat edebilirim. Sabır taşı misali çatlamak üzereyiz.

BİR HATIRA DENİZİNDE YAŞIYORUM

Babanız Necip Fazıl Kısakürek ile unutamadığınız bir anıyı bizimle paylaşır mısınız?
Bir hatıra denizinde yaşıyorum. Neresinden bir bardak su alıp size ikram edeyim? Müşkülümü anlıyorsunuz değil mi? Geniş bir zamanda inşallah…


Necip Fazıl Kısakürek’in Sözleri
“Bu kâinat ve dünya bizimdir ve anahtarları cebimizde kaybedilmiştir. Yeter ki onu astar içinden çıkarmayı bilelim!”

“Kalplerinizi değiştirin! Size hakikat gibi gelen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.”

“Eserlerim mevzuunda vasiyetim kısaca şu: İlk yazılarımdan birkaçı asla benim değil; sonrakiler de en dakik şeriat mihengine vurulduktan, yani nasip olursa tarafımdan bütünleştirildikten sonra benim…”

“Bir dilde uzun, dolgun ve çok heceli kelimeler, tefekküriyet ve medeniyet işaretidir.”
“Tarafsız! Bu kelimeden iğreniyorum. İnsan, taraf demek… Tarafsız fikir, cisimsiz gölge gibi bir şey!”

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir