Ana Ben Gidiyorum Düşmana Karşı

Çanakkale Savaşlarının seyrini kaldırdığı 215 kiloluk top mermisiyle değiştiren ve Türk milletinin unutulmaz bir zafer kazanmasında etkin rol oynayan Koca Seyit’in torunu Muhammed Yıkar ile Seyit Onbaşı’nın hayatını konuştuk.

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Gürbüz yapılı ve pehlivan görünüşlüydü. Bu nedenle askere gittiğinde adına “Koca” lakabı da eklendi.

Askerlik yaptığı Çanakkale Boğazı’nın Rumeli yakasında, Kilitbahir denilen mevkide 28’lik Mecidiye bataryasında Seyit ile birlikte kırk kişi vardı. 18 Mart 1918 tarihinde, önce Fransız sonra İngiliz zırhlıları Çanakkale boğazında görüldü. Anadolu ve Rumeli kıyılarından ateş ve dumanlar göklere yükselmekteydi. İngilizlerin en büyük savaş gemilerinden Queen Elizabeth ve Ocean zırhlıları Koca Seyit’in bataryasının bulunduğu Kilitbahir önlerine gelmiş, kıyıyı top ateşine tutmuştu. Koca Seyit, denizde hâlâ ateş püsküren düşman zırhlısına, yerde yatan arkadaşlarına, bir de topa bakmış ve her biri 215 kilo ağırlığındaki mermilere yönelmiş. 215 kiloluk yüküyle 28’lik topun altı basamağını çıkan Koca Seyit mermiyi topun ağzına yerleştirmeyi başarmış, ardından topun namlusunu Ocean’ın üzerine çevirmiş ve topu ateşlemişti. Gemi isabet almıştı. Bu olay üzerine Batarya komutanı Hilmi Bey, derhal Mecidiye bataryasına koşmuş ve topu Seyit’le arkadaşının ateşlediğini öğrenmişti. Komutan Hilmi Bey hemen oracıkta Koca Seyit’e onbaşı rütbesini takıyor; Koca Seyit, “Nasıl yaptın?” sorusuna ise şu cevabı veriyordu: “Cenab-ı Hakkın yardımıyla.”

Bu olaydan sonra Seyit Onbaşı’nın doğup büyüdüğü eski adı Manastır olan köyün adı Seyit Onbaşı’nın anısına Kocaseyit olarak değiştirilmiştir ve burada yer alan Seyit Onbaşı’nın kabri için anıtsal bir alan oluşturulmuştur. Ayrıca Çanakkale Savaşı’ndan arta kalan, savaşla ilgili objelerin ve sergilendiği “Koca Seyit Anıt Müzesi” adında bir de müze vardır.

 

KO Kitabın Ortası Dergisi Mart sayısını Turkcell Dergilik uygulamasından keyifle okuyabilirsiniz!

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir