Bir Edebiyat Eleştirmeni; “Marcel Proust”

Dünya edebiyatının önemli kalemlerinden biri olan Marcel Proust, 10 Temmuz 1871 yılında Auteuil’de doğdu. Bütün yaşamını etkileyecek astım krizlerinin ilkini 1881’de geçirdi. 1890 yılında Hukuk Fakültesi’ne ve Siyasal Bilgiler Okulu’na kaydoldu. Edebiyata olan ilgisiyle dikkat çeken Proust, arkadaşlarıyla beraber “Le Banquet” dergisini çıkarmaya başladı. Dergide eleştiri yazıları yazdı. Ona göre edebiyat dünyasının yarısı çok parlaktı, okunmalıydı; diğer yarısı da okunamayacak kadar ağırdı.

Edebiyat, Hukuk ve Felsefe

Proust’un babası Achille Adrien Proust, Avrupa ve Asya’da koleranın nedenlerini ve yayılmasını araştırmakla görevli bir patolog ve epidemioloji uzmanıydı. Tıp ve hijyen konulu birçok makale yazmıştır. 1893 yılında “Swann’ın Bir Aşkı”nın taslağını oluşturabilecek olan ilk deneme yazısını yazdı. Felsefe alanında ilgi duyan yazar, 1895 yılında felsefe diplomasını aldı.

Toplumsal Değişimleri Konu Aldı

Proust, 1908 yılından sonra tamamen inzivaya çekilerek hiç ara vermeksizin yedi bölüme ayırdığı başyapıtı “Kayıp Zamanın İzinde” romanı üzerinde çalışmaya başladı. “Кayıp Zamanın İzinde” romanı aristokrasinin çöküşü ve orta sınıfın yükselişi dönemine denk gelen Üçüncü Cumhuriyetςiler yönetimi altında gerçekleşen büyük toplumsal değişimleri konu alır. Bu roman 1927 yılına kadar 15 cilt ve yedi bölüme ayrılmış olarak çıktı. 1913’te ilk bölümü olan “Swann’ların Tarafı” çıktıktan sonra onu izleyen diğer bölümler “Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde”, “Guermantes Tarafı”, “Mahpus Kadın”, “Sodom ve Gomorra”, “Albertine Kayıp” ve “Yakalanan Zaman”ı yayımlandı.

Aile ve Çevresindeki Değişimler

Marcel Proust’un 1900-1905 döneminde aile çevɾesi ve genel olarak hayatı, büyük değişimleɾ geςiɾdi. Şubat 1903 yılının Кasım ayında babasını, Eylül 1905’de annesini kaybetti. Daha sonraki yıllarda ciddi sağlık sorunları yaşadı. Proust, vefat etmeden önceki son üç yılını yatak odasında geçirdi. 1922 yılında zatürreye yakalanıp hayatını kaybetti.

Hazırladığımız Marcel Proust dosyasında yazarın kendi kaleminden çıkan “Yakalanan Zaman”, “Edebiyat ve Sanat Yazıları”, “Hazlar ve Günler” ve Mehmet Rifatı’ın “Marcel Proust ya da Bir Roman Yaratmak” kitabını inceledik. Ayrıca Proust ile yapılan bir anketten birkaç bölümü de sizlere sunmaktayız.

Marcel Proust ile Yapılan Bir Anketten:

Kendimde gördüğüm en temel kusur:

 İstemeyi bilmemek, becerememek.

Ne olmak isterdim?

Kendim olmak isterdim; sevdiğim kişilerin beni görmek istedikleri gibi biri olmak isterdim.

En sevdiğim renk:

Güzellik renklerde değil, renklerin ahengindedir.

En sevdiğim besteciler:

Beethoven, Wagner, Rembrandt.

En sevdiğim kuş:

Kırlangıç

En fazla hoşgörüyle karşılayacağım hatalar:

Anlayabileceğim hatalar.

Benimsediğim özlü söz:

Söylersem uğursuzluk getirir, diye korkarım.

Beni üzecek en büyük mutsuzluk ne olabilirdi?

Annemi ve anneannemi tanımamış olmak.

Yazının devamını  www.ktpkitabevi.com’dan temin ederek okuyabilirsiniz

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir