En Yeni
01 Kasım 2017
Kapak
8. Sayı Kapak

Dünya Çocuk Kitapları Günü

Kitap Tanıtım
Akılda Kalan Görüş'ten Çıktı

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
8. Sayı İçindekiler

Kasım2017 8. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Kasım 2017 8. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Kasım 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Kadın Sultanlar

Selçuklu'dan Osmanlıya Kadın Sultanlar… Kira Hatun'dan 2. Elizabeth'e yöneten kadınlar…

Biyografi
Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice

Bütünüyle Allah resulüne adadığı ömür ile O'nu korudu, kucakladı, korudu, sahiplendi ve inandı…

Biyografi
Kraliçe 2. Elizabeth'i anlatan iki eser

Queen Elizabeth 2, medyaya konuşmayan, erken yaşta kraliçe olunca annelik ve yöneticilik arasında kalmış özel bir kadın…

Biyografi
BENAZİR

Siyasetten gelen bir ailenin kızı olan Benazir 35 yaşında müslüman bir ülkede ilk kadın başbakan oldu…

Çocuk Kitapları
Koray Avcı Çakman: İnsan Sahip Olduğu Cevheri İşlemeli

Masal Rüzgarı serisi, Hayal Küre ve Düşlerin Peşindeki Çocuk ile her yaş grubunun kalbini kazanan Çakman ile çocuk edebiyatını konuştuk.

Çocuk
Alfabe Bulutu

Harfler Bulut Olunca adlı 4lü kitap serisinde harflerin bulutlar üstünde sürdürdüğü yaşama tanık oluyoruz. Sıradışı bir çocuk kitapları yazarının kaleminden…

Çocuk
Çocuk Hakları

Uluslararası Sözleşmelerde düzenlenen çocuk işçiliğin önlenmesi, hangi yaş grubu hangi iş dallarında nasıl çalışabilir gibi sorulara cevap veriliyor. Çocukların eğitim ve çocuk kitabı okuma hakkı dahi var oysa.

Güncel
İhsan Süreyya Sırma: Dokunulmazlar Var Oldukça Türkiye değişmez

Türkiye'de bazı dokunulmazlar var' diyen Sırma ile, geçmişten bugüne yönetim modelini konuştuk.


Geleceği İnşa Eden Adam Elon Musk

En büyük morivasyonu Marsa'ta bir medeniyet kurmak. O sadece dahi bir iş insanı değil…

Siyasi Tarih
Lider Suikastları ve Modern Dünya Tarihi

Dünya tarihinde Roma İmparatorundan ABD başkanı Kennedy'ye kadar yapılan suikastlere dair eserleri derledik.

Röportaj
Kırılma Öncesi Sorular

TRT'nin ilgiyle izlenen programı Medya Müfettişi bir dönemin kırılma hattına ışık tuıtan söyleşiler üzerinden kitaplaştı. Serra Karaçam ile konuştuk.

Sosyoloji
Söylem

Dilin varoluşumuzdaki yeri ve önemi ile söylem kavramını bu yüzyılda keşfettik. Yüzyılımız bir söylem yüzyılı ve yeni geröeklik artık söylem..

Forum
Belirsizlik Çağında Değişime İlham Olmak

Yululslararası TRT World 1. Fromunda birçok ülkeden alanında uzman biraraya geldi ve dünyanın yeni gç dengelerini değerlendirdi.

Kİtap
Masumiyetin Son Günleri

Selahattin Yusuf farklı bir dil benimsediği yeni romanında, karakteri Masum üzerinden masumiyeti, hayat sınavını, cinayeti, cezayı, kefareti anlattı. İçsel çalkantılı kitabı, yazarla konuştuk.

Tarih
Boğaziçin'ne Sığınanlar

Hitler Almanyası'ndan kaçarak Türkiye'ye sığınan Alman bilimadamları Türk akademileirnde eğitim hayatına katkı sağladı. Aynı zamanda iktisadi sistemi de dizayn ettiler.

Edebiyat
Öylemiymiş

Coşkuyla Ölmek ve Öylemiymiş kitapları ile dikkat çeken Şule Gürbüz'ün Öylemiymiş kitabını, okurlarından Cengiz Aydoğdu yazdı. Öylemiymiş, edebi metinlerle breaber tasnife tabi tutulamayacak metinler de içermekte.

Cengiz Aydoğdu
Felsefe
Diyalektiğin Sonu

Yazar, çağımızda yaşananlarda temel kabul noktasının 'bu yüzyılda başımıza ne geldiğini bildemiğimiz olması gerektiği'ni belirtiyor… Yazar kapitalizm,emperyalizm ve medeniyet gibi kavramları analamnın yanısıra bankacılık sistemini de merceğe taşıyor.

Siyasi Tarih
Cumhuriyet Apartmanı

Yazar Ahmet Kekeç 1938'den günümüze tüm cumhurbaşkanlığı seçimlerini anlatıyor. Bir asırlık tarihi,s iyasi figürleirn gündelik diyalogları, zaman zaman içinde bulundukları psikolojij hallerle birlikte anlatıyor.

Öğretmenler Günü
Bir insana bir şey öğretmek üzerine…

İnsan yaşamak için bilgiye muhtaçtır, anlamlandırmak içinse öğrenmelidir. Öğrenmek ise eğitim ve öğretim ile mümkündür. Yaradan'ın ilk emri Oku bakış açısı ile Öğretmenler Günü...

Gülsün Uçar

Selman Okumuş: Mevlid Kandili yeniden doğuşumuz…

Hafız Selman Okumuş öğrenci yetiştirmek için kurduğu kUR'an Ailesi ve Klabe Yolculuk markaları ile dikkat çekiyor. Kendisiyle uluslararası Kur'an Okuma yarışmalarında birinci olan öğrencilerini, çocuklarda Arapça ve Kur'an eğitimini ve Mevlid Kandilini konuştuk.

Kentsel Dönüşüm
Deprem, kentsel dönüşüm esasları ve şehir planlaması

Kentsel dönüşüm 17 Ağustos depreminin bıraktığı hatıralar üzerinden değerlendiriliyor. Değişen yapı yönetmelikleri ile yeni yapılarda statik güçlendirilmesi zorunlu tutularak demir kullanım oranı güvenli bir seviyeye çıkarıldı.


Kenti Dinlemek

Kent ruhen dönecek bir köyü olmayan, yaşamının ve çevtresinin çeperleri devamlı genişleyen, genişledikçe sahte mutluluk hissiyele uyuşan kendine sunulan eşitliğin kıskacında özgürlüğü uman biz zavallıları ezer… Kent , bu ezmenin muhtevasıdır…

İsmail Gülal
Ödül
Kentsel Dönüşüm ve Arabuluculuk - Yıkarak Yapmak

Türkiye'de kırdan kente doğru yaşanan göçler hızlı kentleşmeye ve gecekondulaşmaya yol açtı. Kentsel Dönüşüm ile çarpık yapılaşmanın da önüne geçildiği iddia edilmekte. Uğur Tanyeli ise, hiçbirçağda olmayan bir kentleşme yaşandığını, dünyanın mimarı araçlarla değiştirme hakkı üzerinden totaliterizme işaret ediyor. Metropolitan ekonomi çağında mimarlık yapılamaz...

Atatürk Kitaplığı
Atatürk Kitaplığı, dil devrimi ve kitap mirasımız…

Atatürk'ün kitaplarla ilişkisini anlamakta yaşanan en temel zorluk, dönemin içeriği ve dili Türkçe daha olsada Osmanlıca alfabesi ile yazılmış eserlerin Latin alfabesi ile çok azının yayın hayatına kazandırılmış olmasıdır.Dünyanın ünlü kütüphanelerinin dijital olarak koruduğu bu eserleri sizler için derledik.

Hatıra
Ali Yakup Cenkçiler Hatıra Kitabı

Son devrin nadide insanlarından hayatta olan 70-100 yaş arasında. Azizim-kuzum hitaplarıyla zerafet ve içtenliğin timsali olan eski muallim ve mütercimlerden Cenkçilerin hayatı hatıra kitabı oldu.

Edebiyat
Kafi

Aşk meydanı erenlerin ve bilenlerindir. Sıradışı bir Yunus Emre'nin kahramanı olduğu roman, Yunus'un içerisindeki aşkın kendileirnde de olabileceğini bilmek isteyenler için yazılmış.

Sağlık
Bilim Bunu Konuşuyor

Sabri Ülker Vakfı uluslararası alanda referans kabul edilen kaynaklardan alınan bilgilerle, sağlıklı yaşam ve beslenme odaki makaleleri bilimsel araştırm çerçevesind eyayınlıyor.

Sergi
16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh Sergisi dünyayı geziyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde hazırlanan sergi, Wsahington Büyükelçiliği ve ABD Diyanet merkezi ev sahipliğinde ABD'li sanat severler ile buluştu. Sergi 22 Kasım 28 Aralık arasında Budapeşte'de yer gösterilecek.

01 Ekim 2017
Kapak
7. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Reklam / Tanıtım
Cins Dergisi

Cins Dergi - Albayrak Medya

İÇİNDEKİLER
7. Sayı İçindekiler

Ekim 2017 7. Sayı İçindekiler

KÜNYE
7. Sayı Dergi Künyesi

Ekim 2017 7. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
7. Sayı Editörden

Ekim 2017 7. Sayı Editör Yazısı

Politika
Küresel Barış Vizyonu

Küresel barış mümkün mü? Bu arayış giderek derinleşirken, liderlerin kararlı olması ve zihniyet değişimi ütopya mı? Medeniyetler İttifakı Yayınları tarafından 2012 'de yayınlanan Küresel Barış Vizyonu, Erdoğan'ın konuşmalarını içermekte.

Fuar
Modern Sanatın İstanbul Çıkartması

İstanbul Bienali, Contemporary İstanbul, Ai Weiwei, sergisi ve pek çok etkinlik için dünya İstanbul'da buluştu.

Fuar
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların sanata yönelmelerini önemseyen Ülker, küçük sanatçıları, Contemporary İstanbul'da ağırladı. Çalışmaların temaları arasında '' 'yapmak' değil 'olmak' '' dikkat çekti.

Sergi
Ai Weiwei

Dünyaca ünlü sanatçı Ai Weiwei İstanbul'da. 'Porselene Dair' sergisi Ocak'a kadar Sabancı Müzesi'nde. Yüzlerce yıllık Çin porselenleri de koleksiyon içerisinde yer alıyor.

Bienal
15. İstanbul Bienali

İyi bir komşu sizin gibi yaşayan birisi midir? 15. İstanbul Bienali ''İyi bir komşu'' temasıyla, önemli sergi ve sanat çalışmalarını İstanbul'da topladı.

Bienal
Çağdaş sanat ve varlıkların hayale bürünmüş izlenimleri

Contemporary İstanbul, sanatın ve estetiğin günümüz koşuları ve anlayışının, nereden nereye ve neyden neye dönüştüğü ile ilgili derin ipuçları sunuyor.

Deniz Boz
Politika
İhanet ve Direniş

Yüzyılın ihaneti olarak tanımlanan 15 Temmuz girişiminin lideri kimdir? Gülen'in diğer gizli örgütlerle bağlantıları neydi?

Kitap Tanıtım
Irkçlığın İçyüzü

Alman Edebiyatçı Thomas Bernhard'in yaşamını anlatan otobiyografik beşlem

Uluslararası İlişkiler
Kargaşadaki Dünya (World İn Disarray)

ABD dış politikasını bir dönem yönlendiren Haass, kitabında yeni egemen nizamın modeline dair öngörüleri de aktarıyor.

Vakkas Doğantekin
Politika
Erdoğanofobi

Erdoğan karşıtlığı ve düşmanlığını masaya yatıran kitap, Erdoğan korkusunu ''siyasal bir hastalık''olarak tanımlıyor. Eser, siyasal islamın iflası tezlerini de değerlendirmekte.

Abdülkadir Özkan
Dergi Konuları
Gelecekten Beyin Öyküleri

Zihinsel donanımımız, hayal kurmak, ve öyküler... Geleceği bir kurban gibi mi düşünüyor sunuz? Hayal kuruyor musunuz? (n)Beyin dergisinin düzenlediği öykü yarışmasının en iyileri bu kitapta yayınlandı.

Dergi Konuları
İçim Dışım Bir

Ruh, beden ve zihin bütünlüğü için nelere ihtiyaç var? Hayatın işleyiş biçimine nasıl güvenebiliriz? Nereden güç alabileceğinizi biliyor musunuz? Güç almanız için neleri değiştirmelisiniz gibi sorulara cevap bulmak mümkün. Uzman Psikolog Merve Otçeken, kitabında bütüncül bir yaklaşım sergilemekte.

Röportaj
Özdenören 'islam ve demokrasi'yi yorumladı

Rasim Özdenören, İslam ve Demokrasi Tartışmasından zihinsel hicrete sorularımızı yanıtladı. Mevcut sisteme dair 'şükran borcu duymanız bekleniyor' tespitini yaptı.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Sosyoloji
2. Abdülhamit tahakkümcü bir sultan mı bir kahraman mı?

33 Yıllık saltanatı ile 2. Abdülhamit önemli bir siyasi lider. Ve hakkındaki tartışmalar, tarihte ihtilaflı alanlar arasında. Tanımanız için okumanız gereken kitapları derledik.

Tarih
2.Abdülhamit ve Sanat

Osmanlı'da tasavvuf musikisinin temeli sayılacak güfteler ve bu güftelerin tekke formlarında icrasına rastlanır. Sultan 2.Abdülhamit geleneksel musiki beste ve güftekarlarına önem vermekle, Batılı sanatçılar da döneminde Saray'da konserler vermiştir. Opera ve tiyatro oyunları da o dönemde ağırlık kazandı.

Necip Karakaya
Resim
Osmanlı'nın ilk kadın ressamı

Osmanlı'daki ilk profesyonel kadın ressam ve resim öğretmeni Müfide Kadri 1889'da Çamlıca'da doğdu. Osman Hamdi Bey ve Salvatore Valeri'den resim dersi aldı. Münih'e gönderilen resimleri altın madalya kazandırdı. Abdülhamit Han'ın kızına resim dersi vermiştir.

Kitap
68 Kuşağını Yeniden Okumak

Sorbonn Üniversitesi'nin öğrencilerce işgali farklı bir dönemin başlangıcı idi. Protestolara Prag, San Francisco, Mexico City ve İstanbul da Katıldı. 68 heyecanına kapılan kuşağa, 3 farklı bakış açısını yansıtan kitapları özetledik.

Beytullah Çakır
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

17 bin maddeden oluşan sözlük, 6 asır geniş bir coğrafyada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm alanlarını kapsar. Donanmadan mimariye fıkıhtan bürokrasiye her alandaki kavramlara yer veren çalışma tarihçiler için özel bir kaynak.

Biyografi
Ömer Muhtar ve Libya'yı anlamak

Libya'da İtalyanlar karşısındaki direnişin öncüsü ve sembolü Ömer Muhtar, zeki ve çetin karakteri ile efsane oldu. Kendisine, mücadelesini terketmesi için rüşvet teklif edildi. Darağacından kurtulması karşılığında için askerlerine çekilme çağrısı yapması teklifini, canı pahasına kabul etmedi ve davasından dönmedi.

Kitap Tanıtım
Kur'an'ın Fert ve Topluma Mesajı

''Bu,kendisinde hiçbir şüphe olmayan ve Allah'tan korkanlara doğru yolu gösteren bir kitaptır.'' (Bakara 2.) Eserde, Kur'an, dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz, dünyada islama göre yaşamın çerçevesini çizen bir kitap olarak değerlendiriliyor.

Müzik
Anjelika Akbar: İnsanlar iç barışa kavuştuklarında savaşlar biter

10 bine yakın bestenin ve Doğu-Batı kucaklaşmasının bestekarı Anjelika Akbar: Çağın eksikliği kucaklaşma ve duygular

Sevinç Satıroğlu
Hatırat
Theo'ya Mektuplar

Van Gogh'un 17 yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan bir kaçı. Sanatçının yaşadığı fırtınalar, renk tutkusuyla dolu bir ressamın yaşam savaşı ve özverilerine tanık oluyoruz.

Vincent Van Gogh
Biyografi
Bir Dünya Kurmak

Gazeteci Rıdvan Akar, iş adamı Hüsnü Özyeğin'in hayatını kitaplaştırdı. 9 yıl sonra biten eser Platin dergisi iş kitapları ödüllerine aday olan çalışmalar arasında, en iyi biyografi ödülüne layık görüldü.

Deniz Ersoy
Kitap
İş dünyasında çağa uyum ve büyüme

Mevcut işinizin geleceği 5 veya 10 yıl sonra ne olacak? 4. Sanayi Devrimine ilerleyen işletmeler, nasıl bir strateji kurmalı? Bu kez başarmak için cesaretinizi toplamanıza ve doğru yapıyı kurmanıza yardımcı olacak veya süregelen başarınızı ileriye taşıyabilmenizi sağlayacak iş kitaplarını sizler için derledik.

İş Dünyası
İş Modeli Üretimi

45 ülkeden 470 uzman yenilikçi iş modellerini vizyonerler için tasarladı. Nasıl bir iş modeli oluşturmanız gerektiğini düşünüyorsanız, nasıl daha iyi olabileceğini öngörmeniz için özel bir kitap. Kitabın tasarımı da oldukça yenilikçi.

İş Dünyası
Dijital Dönüşümde Oyunun Kuralları

Dijital çağda iş süreçleri ve modelleri değişti. Dijital dönüşüm için ilk nokta bilgi teknolojilerini değiştirmek değil, stratejik yaklaşımı güncellemek.

İş Dünyası
Zaman Yönetimi

Hedeflere odaklanın, dikkatinizi dağıtmayın, tertipli olun, başkalarını yetkilendirin, sorumlulukları; öncelik sırasına göre dizin.

Roman
Kongo'ya Ağıt

Afrika hiçliğin olduğu bir başka gezegendir yazara göre. Kara büyü ülkesi Afrika'da büyü ile gerçeklik arasında fark yoktur. Lontano'nun devam kitabında, Grange, beyazlardan intikamın öyküsünü, maddesel ile ruhsal olanın farkını da vurgulayarak, gerilim türünde aktarmayı sürdürüyor.

Politika
Darbenin Ayak Sesleri

Ngehan Alçı 'Darbenin Ayak Sesleri'ni, 'hatırlamak' için yazdı. ''Rutin öyle bir döngüdür ki insanı hapse eder. Zamanı tüketmek içinde kaybolmak, tutunamamak noktasında kendime kızarım bazen. Bazen olanı hatırlamazsınız. Halbuki hatırlamalısınız.''

Deniz Ersoy
Çocuk
Dünya Çocuk Günü

Cahit Zarifoğlu; şiirlerinin yanı sıra çocuk edebiyatı alanında çok sayıda esere imza atmıştır.Uluslararası çocuk günü vesilesiyle Zarifoğlu'nun çocuk kitaplarını derledik.

Eğitim
Bölge Uzmanı Yetiştirme Programı

Türkiye Gençlik Vakfı( TÜGVA) öncülüğünde Medipol Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr Selman Öğüt koordinatörlüğünde yürütülen program, lisansa eş zamanlı uzmanlaşma sağlamayı hedefliyor.

Dergi Konuları
Elly Hakkında

Elly Hakkında yapımından 8 yıl sonra vizyonda. Film sahte nezaket kültürü, batı sinema ödülleri gibi açılardan da dikkate değer.

Ayşe Karaköse
Politika
Bir Sistem Tartışması

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, görevi boyunca milletin talepleri ve sorunlarına tanık oldu. Sisteme ve çözüme dair yorumladığı kitabında önemli tespitlere yer veriyor. Dünyada yeni bir sistem kurulacak mı ve kimler tarafından kurulacak sorusuna da cevap arayan Demircan, Erdoğan'ın hedef olma nedenini, bağımlılık ilişkisini eşitlerarası ilişkiye taşıma gayesine bağlıyor.

Kitap Tanıtım
Nereden Nereye

Kırılma Öncesi Sorular (2009-2010) Türkiye'nin sınavları; hukuk, demokrasi, yönetim ve adalet. Kimler ne söyledi hangi öngörülerde bulundu ve bugün nerede duruyorlar? Ergenekon davaları, kökleri yüzyıl önce dayanan derin devlet, demokratik açılım, Habur'dan dönüşler, Oslo ve KCK davaları...Cemaat polisleri, yargısı ve medyası. Son 10 yılı anlamak ve hafızaları tazelemek için sorulmuş sorular ve cevapları.

29 Eylül 2017
Kitap Yorum
Renklerin Kara Kitabı

'Renklerin Kara” kitabı görme engelli vatandaşlarla daimi bir empati kurulması ve farkındalık oluşturmak amacıyla İbrahim isimli görme engelli bir çocuğun dilinden yazıldı

26 Ağustos 2017
Kapak
6. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Kitap Tanıtım
Görüş

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
6. Sayı İçindekiler

Eylül 2017 6. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Eylül 2017 6. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Eylül 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Neden Hala Gitar Taşıyorum

Cat Stevens'ın Yusuf'a ruhani yolculuğunu anlatan biyografik eser, ünlü müzisyenin islamı kabulü ardından yeniden müziğe dönmesini sorgulayanlara bir cevap veriyor.

Medya
Yeni Medya

Serdar Turgut, yeni kitabında yazılı basının devrinin bitip bitmediğini, dijital medyanın rolünü değerlendiriyor

Siyaset
Ayyıldızın Çocukları

15 Temmuz kahramanlık hikayeleri

Siyaset
Erdoğan Operasyonu

Eski MİT istihbaratçısı Mahir Kaynak ve Gazeteci Yazar Ömer Lütfü Mete’den çarpıcı bir çalışma… Küresel sermaye; klasik alışkanlıkları olan borçlandırma yolu ile ülkeye aktarılan kaynağı, küresel sermayeye dönecek şekilde harcatma ve borç üzerinden ülkeleri tehditle askeri siyasi baskıları kabullenmeye mecbur bırakma, oyununa direnen Erdoğan’ı ister miydi?

Sosyal Sorumluluk
Daha Sağlıklı Bir Nesil İçin Beslenme Eğitimi Çocuklukta Başlamalı!

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitütüsü’nün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Eğitim
Türkiye’nin Maarif Dâvası

Her büyük mütefekkirin bir gençlik tahayyülü vardır. Biz bunu Mehmet Akif’in, Asım’ın Neslinde, Necip Fazıl’ın Büyü Doğu Neslinde, Sezai Karakoç’un Diriliş neslinde ve burada zikretmeden geçilemeyecek Ali Ulvi Kurucu’nun ateşler içinde fakat yanmayan gençliğinde görebiliriz.

Eğitim
Okulsuz Bir Toplum

Okullaştırma, eğitimle aynı anlama mı gelmektedir? Kesinlikle hayır. Herkes gün be gün bir şeyler öğrenmektedir. Yaşamımızda okullaşma direk ve derin bir etki sahibi mi? Bu etki nasıl bir etkidir?

Dergi Konuları
Özel Yetenekli Çocuklar ;Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı

Özel yetenekli çocuklara, gönüllü akademisyenlerin mentorlüğü üzerinden ilerlemesi planlanan proje ile destek olunacak.

Politika
Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları

73 hafta boyunca New York Times’ın en çok satanlar listesinde kendine yer edinen, 1 milyon 250 bin adetten fazla satmış bir kitap.

BİLİMEVİ
Teknoloji
Sahip Olmak Yerine Paylaşma Esaslı Dünya Düzeni

O, “dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi” arasında sayılan ilk ve tek Türk kadın fütürist… O, printera Türkçe ‘yazıcı’ ismini veren isim annesi… İşi geleceği planlamak, misyonu teknoloji… Bilim kurgu filmlerinin bile ötesinde bir ‘teknolojik insanı’ anlattığı kitabı, kısa sürede 13.000 satış rakamına ulaştı. Herkes geleceği merak ediyor, Ufuk Tarhan “Gelecek tahmin edilemez ancak tasarlanır ve yaşanır” diyor. Zamanın ruhuna uyumdan bahsediyor, GDO’yu ‘bu kadar insanı başka türlü beslemek mümkün değil’ diye savunuyor. 2050 öngörülerini sizin için sorduk.

Sevinç Satıroğlu
İslam Tarihi
Doğuştan Günümüze Hariciler

Eser, Hâricilerin İslâm tarihi içerisinde doğuşunu, Hz Ali (r.a.) ile ilişkilerini ve ayrıldıkları noktaya getiren olayları anlatmakta. Başkaları ile ilişkiler de zor kullanma metodu, ilmin inceliklerine vakıf olmadan, delillerini kanıtlamadan hüküm verme ve İslâmî emirlik esaslarına dair pek çok konuda bilgi veriyor. İslâm tarihine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dosya
21 Eylül Dünya Barış Günü Ve Süren Çatışmalar...

Terör sorunları, global mülteci krizi gibi konular çözülmedikçe bu durum yeni çatışma tehditlerine de yol açmakta. Savaşın taktik değiştirmiş hali olan ve kaosa yol açan terör örgütlerinin sardığı devletler, düzensizlik ile baş etmeye çalışıyor. 21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla sizlere mevcut çatışmalara dair kaynak olabilecek eserleri derledik.

Reklam / Tanıtım
İlk Mağaza Fatih’te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin kitapseverler ile daha yakından buluşma noktası olan KTP Kitapevi mağazalarının ilki Fatih’te açıldı.

Biyografi
‘Estetikten Yoksun Bir İslam Toplumu Ayakta Duramaz’

Yazdığı yazılarla yarım asırlık gazetecilik hayatının büyük bir bölümünü mahkeme salonu ve cezaevlerinde geçiren mütefekkir Mehmet Şevket Eygi, medyada gelinen noktayı değerlendirirken “Güçlü ve vasıflı Müslüman nasıl olunur?” sorusunu cevaplıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Ödül
Man Booker Ödülü

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker edebiyat ödülü için final listesi açıklandı.

Röportaj
Yaşar Taşkın Koç “aklına estiği gibi” yazdı...

Gazeteci Yaşar Taşkın Koç ile “Aklına estiği gibi” yazdığını söylediği kitabı “Aklıma Esen”i konuştuk.

Deniz Ersoy
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

Gökkubbe, akademik çalışmaları yayınlamaya devam ediyor.

Analiz
Şarkiyatçılık Sömürgeciliğin Keşif Kolu

20’nci yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Edward Said’in 1978 yılında yayınladığı Oryantalizm/Şarkiyatçılık adlı kitabının özellikle sosyal bilimlerde yarattığı tartışmalar bugün dahi güncelliğini koruyor.

Sosyoloji
Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar

Nilüfer Göle, mizah dergisi Charlie Hebdo’ya gerçekleştirilen saldırının on beş gün öncesinde dört yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen bir saha çalışmasının ürünü olan kitabının birincil kaygısını “Okurlarına, Müslüman kültürden gelen Avrupalıların yaşadıkları gerçeklikleri anlamalarına yardım edebilecek bazı ampirik ve kavramsal anahtarlar sunmak” olarak özetliyor.

Politika
The Modern Assassin

Abdülkadir Özkan’ın “Modern Zamanların Hasan Sabbah”ı adlı çalışması İngilizceye çevrilerek “The Modern Assasin” ismi ile basıldı.

Reklam / Tanıtım
Fert ve Topluma KUR’AN’IN MESAJI

ilk sayfalarında konusunu ve muhtevasını anlatan her kitap gibi eşsiz ilahi kitap Kuran-ı Kerim, ikinci sayfasında kendini böyle bir ifade ile takdim ediyor. Yani bu kitap sadece okunan, insanların bilgi ve kültür yönüne katkıda bulunan, geçmiş peygamberleri veya ahireti anlatan bir kitap değil; dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz ve rehber kitaptır. Dünyada, İslâm’a göre ne şekilde yaşayacağımızın çerçevesini çizen bir kitaptır, Kur’an-ı Kerim…

Reklam / Tanıtım
Darbenin Ayak Sesleri

Bu kitapta, Türkiye siyasetinin önemli olaylarına, Şubat 2013’ten Gezi’nin ertesine kadar FETÖ’nün kendini nerelerde ve nasıl gösterdiğine, devletin içinde bir terör örgütü gibi hareket ettiğinin yavaş yavaş netlefltiğine tanık olacaksınız.

24 Ağustos 2017
Bienal
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların çok yönlü gelişimine katkı sağlayan araçlardan birinin de sanat olduğuna inanan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni Contemporary İstanbul’da bu yıl da hayata geçirecek.

Beslenme
Yemekte Denge Projesi

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitüsünün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü, “Yemekte Denge Eğitim Projesi”, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Sanat
Bir Eser İki Ressam

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde oluşturulan UNIART PROJECT’te uluslararası arenadan onlarca öğrenci, ikili çiftler halinde tek resim kâğıdı üzerinde buluştu

Sergi
Nişantaşı Portreleri

Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski başkanlarından ve İşadamı kimliğinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı olarak da tanınan Serdar Bilgili, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden birini Nişantaşı’nda gerçekleştiriyor. Bina giydirmesi şeklinde uygulanan sergide 35 portre yer aldı.

Manşet

Dokunulmazlar Var Oldukça Türkiye Değişmez


İslâm Tarihi denilince ilk akla gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Türkiye’deki kutuplaşma iddiaları ile ilgili açıklama yaptı. Sırma, “Türkiye’de bazı dokunulmazlar var. Onlar durduğu müddetçe bu memleket değişmez.” diyor.

2000 yılı öncesi akademisyenlerin yerleşiminde uygulanan çifte standartlara karşı çıkarak ‘esas olan sınavdır’ dediği için görevine son verildiğini ifade eden Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ile Viyana yıllarını ve günümüz Müslümanlarının problemlerini konuştuk.

BÜŞRA SÖNMEZIŞIK
E- BÜLTENLER
E- BÜLTENLER
  • ZİYARETÇİ
  • /
  • LİMİTLİ KULLANIM
En Yeni
01 Kasım 2017
Kapak
8. Sayı Kapak

Dünya Çocuk Kitapları Günü

Kitap Tanıtım
Akılda Kalan Görüş'ten Çıktı

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
8. Sayı İçindekiler

Kasım2017 8. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Kasım 2017 8. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Kasım 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Kadın Sultanlar

Selçuklu'dan Osmanlıya Kadın Sultanlar… Kira Hatun'dan 2. Elizabeth'e yöneten kadınlar…

Biyografi
Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice

Bütünüyle Allah resulüne adadığı ömür ile O'nu korudu, kucakladı, korudu, sahiplendi ve inandı…

Biyografi
Kraliçe 2. Elizabeth'i anlatan iki eser

Queen Elizabeth 2, medyaya konuşmayan, erken yaşta kraliçe olunca annelik ve yöneticilik arasında kalmış özel bir kadın…

Biyografi
BENAZİR

Siyasetten gelen bir ailenin kızı olan Benazir 35 yaşında müslüman bir ülkede ilk kadın başbakan oldu…

Çocuk Kitapları
Koray Avcı Çakman: İnsan Sahip Olduğu Cevheri İşlemeli

Masal Rüzgarı serisi, Hayal Küre ve Düşlerin Peşindeki Çocuk ile her yaş grubunun kalbini kazanan Çakman ile çocuk edebiyatını konuştuk.

Çocuk
Alfabe Bulutu

Harfler Bulut Olunca adlı 4lü kitap serisinde harflerin bulutlar üstünde sürdürdüğü yaşama tanık oluyoruz. Sıradışı bir çocuk kitapları yazarının kaleminden…

Çocuk
Çocuk Hakları

Uluslararası Sözleşmelerde düzenlenen çocuk işçiliğin önlenmesi, hangi yaş grubu hangi iş dallarında nasıl çalışabilir gibi sorulara cevap veriliyor. Çocukların eğitim ve çocuk kitabı okuma hakkı dahi var oysa.

Güncel
İhsan Süreyya Sırma: Dokunulmazlar Var Oldukça Türkiye değişmez

Türkiye'de bazı dokunulmazlar var' diyen Sırma ile, geçmişten bugüne yönetim modelini konuştuk.


Geleceği İnşa Eden Adam Elon Musk

En büyük morivasyonu Marsa'ta bir medeniyet kurmak. O sadece dahi bir iş insanı değil…

Siyasi Tarih
Lider Suikastları ve Modern Dünya Tarihi

Dünya tarihinde Roma İmparatorundan ABD başkanı Kennedy'ye kadar yapılan suikastlere dair eserleri derledik.

Röportaj
Kırılma Öncesi Sorular

TRT'nin ilgiyle izlenen programı Medya Müfettişi bir dönemin kırılma hattına ışık tuıtan söyleşiler üzerinden kitaplaştı. Serra Karaçam ile konuştuk.

Sosyoloji
Söylem

Dilin varoluşumuzdaki yeri ve önemi ile söylem kavramını bu yüzyılda keşfettik. Yüzyılımız bir söylem yüzyılı ve yeni geröeklik artık söylem..

Forum
Belirsizlik Çağında Değişime İlham Olmak

Yululslararası TRT World 1. Fromunda birçok ülkeden alanında uzman biraraya geldi ve dünyanın yeni gç dengelerini değerlendirdi.

Kİtap
Masumiyetin Son Günleri

Selahattin Yusuf farklı bir dil benimsediği yeni romanında, karakteri Masum üzerinden masumiyeti, hayat sınavını, cinayeti, cezayı, kefareti anlattı. İçsel çalkantılı kitabı, yazarla konuştuk.

Tarih
Boğaziçin'ne Sığınanlar

Hitler Almanyası'ndan kaçarak Türkiye'ye sığınan Alman bilimadamları Türk akademileirnde eğitim hayatına katkı sağladı. Aynı zamanda iktisadi sistemi de dizayn ettiler.

Edebiyat
Öylemiymiş

Coşkuyla Ölmek ve Öylemiymiş kitapları ile dikkat çeken Şule Gürbüz'ün Öylemiymiş kitabını, okurlarından Cengiz Aydoğdu yazdı. Öylemiymiş, edebi metinlerle breaber tasnife tabi tutulamayacak metinler de içermekte.

Cengiz Aydoğdu
Felsefe
Diyalektiğin Sonu

Yazar, çağımızda yaşananlarda temel kabul noktasının 'bu yüzyılda başımıza ne geldiğini bildemiğimiz olması gerektiği'ni belirtiyor… Yazar kapitalizm,emperyalizm ve medeniyet gibi kavramları analamnın yanısıra bankacılık sistemini de merceğe taşıyor.

Siyasi Tarih
Cumhuriyet Apartmanı

Yazar Ahmet Kekeç 1938'den günümüze tüm cumhurbaşkanlığı seçimlerini anlatıyor. Bir asırlık tarihi,s iyasi figürleirn gündelik diyalogları, zaman zaman içinde bulundukları psikolojij hallerle birlikte anlatıyor.

Öğretmenler Günü
Bir insana bir şey öğretmek üzerine…

İnsan yaşamak için bilgiye muhtaçtır, anlamlandırmak içinse öğrenmelidir. Öğrenmek ise eğitim ve öğretim ile mümkündür. Yaradan'ın ilk emri Oku bakış açısı ile Öğretmenler Günü...

Gülsün Uçar

Selman Okumuş: Mevlid Kandili yeniden doğuşumuz…

Hafız Selman Okumuş öğrenci yetiştirmek için kurduğu kUR'an Ailesi ve Klabe Yolculuk markaları ile dikkat çekiyor. Kendisiyle uluslararası Kur'an Okuma yarışmalarında birinci olan öğrencilerini, çocuklarda Arapça ve Kur'an eğitimini ve Mevlid Kandilini konuştuk.

Kentsel Dönüşüm
Deprem, kentsel dönüşüm esasları ve şehir planlaması

Kentsel dönüşüm 17 Ağustos depreminin bıraktığı hatıralar üzerinden değerlendiriliyor. Değişen yapı yönetmelikleri ile yeni yapılarda statik güçlendirilmesi zorunlu tutularak demir kullanım oranı güvenli bir seviyeye çıkarıldı.


Kenti Dinlemek

Kent ruhen dönecek bir köyü olmayan, yaşamının ve çevtresinin çeperleri devamlı genişleyen, genişledikçe sahte mutluluk hissiyele uyuşan kendine sunulan eşitliğin kıskacında özgürlüğü uman biz zavallıları ezer… Kent , bu ezmenin muhtevasıdır…

İsmail Gülal
Ödül
Kentsel Dönüşüm ve Arabuluculuk - Yıkarak Yapmak

Türkiye'de kırdan kente doğru yaşanan göçler hızlı kentleşmeye ve gecekondulaşmaya yol açtı. Kentsel Dönüşüm ile çarpık yapılaşmanın da önüne geçildiği iddia edilmekte. Uğur Tanyeli ise, hiçbirçağda olmayan bir kentleşme yaşandığını, dünyanın mimarı araçlarla değiştirme hakkı üzerinden totaliterizme işaret ediyor. Metropolitan ekonomi çağında mimarlık yapılamaz...

Atatürk Kitaplığı
Atatürk Kitaplığı, dil devrimi ve kitap mirasımız…

Atatürk'ün kitaplarla ilişkisini anlamakta yaşanan en temel zorluk, dönemin içeriği ve dili Türkçe daha olsada Osmanlıca alfabesi ile yazılmış eserlerin Latin alfabesi ile çok azının yayın hayatına kazandırılmış olmasıdır.Dünyanın ünlü kütüphanelerinin dijital olarak koruduğu bu eserleri sizler için derledik.

Hatıra
Ali Yakup Cenkçiler Hatıra Kitabı

Son devrin nadide insanlarından hayatta olan 70-100 yaş arasında. Azizim-kuzum hitaplarıyla zerafet ve içtenliğin timsali olan eski muallim ve mütercimlerden Cenkçilerin hayatı hatıra kitabı oldu.

Edebiyat
Kafi

Aşk meydanı erenlerin ve bilenlerindir. Sıradışı bir Yunus Emre'nin kahramanı olduğu roman, Yunus'un içerisindeki aşkın kendileirnde de olabileceğini bilmek isteyenler için yazılmış.

Sağlık
Bilim Bunu Konuşuyor

Sabri Ülker Vakfı uluslararası alanda referans kabul edilen kaynaklardan alınan bilgilerle, sağlıklı yaşam ve beslenme odaki makaleleri bilimsel araştırm çerçevesind eyayınlıyor.

Sergi
16. Yüzyıl Dahisi Matrakçı Nasuh Sergisi dünyayı geziyor

Cumhurbaşkanlığı himayesinde hazırlanan sergi, Wsahington Büyükelçiliği ve ABD Diyanet merkezi ev sahipliğinde ABD'li sanat severler ile buluştu. Sergi 22 Kasım 28 Aralık arasında Budapeşte'de yer gösterilecek.

01 Ekim 2017
Kapak
7. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Reklam / Tanıtım
Cins Dergisi

Cins Dergi - Albayrak Medya

İÇİNDEKİLER
7. Sayı İçindekiler

Ekim 2017 7. Sayı İçindekiler

KÜNYE
7. Sayı Dergi Künyesi

Ekim 2017 7. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
7. Sayı Editörden

Ekim 2017 7. Sayı Editör Yazısı

Politika
Küresel Barış Vizyonu

Küresel barış mümkün mü? Bu arayış giderek derinleşirken, liderlerin kararlı olması ve zihniyet değişimi ütopya mı? Medeniyetler İttifakı Yayınları tarafından 2012 'de yayınlanan Küresel Barış Vizyonu, Erdoğan'ın konuşmalarını içermekte.

Fuar
Modern Sanatın İstanbul Çıkartması

İstanbul Bienali, Contemporary İstanbul, Ai Weiwei, sergisi ve pek çok etkinlik için dünya İstanbul'da buluştu.

Fuar
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların sanata yönelmelerini önemseyen Ülker, küçük sanatçıları, Contemporary İstanbul'da ağırladı. Çalışmaların temaları arasında '' 'yapmak' değil 'olmak' '' dikkat çekti.

Sergi
Ai Weiwei

Dünyaca ünlü sanatçı Ai Weiwei İstanbul'da. 'Porselene Dair' sergisi Ocak'a kadar Sabancı Müzesi'nde. Yüzlerce yıllık Çin porselenleri de koleksiyon içerisinde yer alıyor.

Bienal
15. İstanbul Bienali

İyi bir komşu sizin gibi yaşayan birisi midir? 15. İstanbul Bienali ''İyi bir komşu'' temasıyla, önemli sergi ve sanat çalışmalarını İstanbul'da topladı.

Bienal
Çağdaş sanat ve varlıkların hayale bürünmüş izlenimleri

Contemporary İstanbul, sanatın ve estetiğin günümüz koşuları ve anlayışının, nereden nereye ve neyden neye dönüştüğü ile ilgili derin ipuçları sunuyor.

Deniz Boz
Politika
İhanet ve Direniş

Yüzyılın ihaneti olarak tanımlanan 15 Temmuz girişiminin lideri kimdir? Gülen'in diğer gizli örgütlerle bağlantıları neydi?

Kitap Tanıtım
Irkçlığın İçyüzü

Alman Edebiyatçı Thomas Bernhard'in yaşamını anlatan otobiyografik beşlem

Uluslararası İlişkiler
Kargaşadaki Dünya (World İn Disarray)

ABD dış politikasını bir dönem yönlendiren Haass, kitabında yeni egemen nizamın modeline dair öngörüleri de aktarıyor.

Vakkas Doğantekin
Politika
Erdoğanofobi

Erdoğan karşıtlığı ve düşmanlığını masaya yatıran kitap, Erdoğan korkusunu ''siyasal bir hastalık''olarak tanımlıyor. Eser, siyasal islamın iflası tezlerini de değerlendirmekte.

Abdülkadir Özkan
Dergi Konuları
Gelecekten Beyin Öyküleri

Zihinsel donanımımız, hayal kurmak, ve öyküler... Geleceği bir kurban gibi mi düşünüyor sunuz? Hayal kuruyor musunuz? (n)Beyin dergisinin düzenlediği öykü yarışmasının en iyileri bu kitapta yayınlandı.

Dergi Konuları
İçim Dışım Bir

Ruh, beden ve zihin bütünlüğü için nelere ihtiyaç var? Hayatın işleyiş biçimine nasıl güvenebiliriz? Nereden güç alabileceğinizi biliyor musunuz? Güç almanız için neleri değiştirmelisiniz gibi sorulara cevap bulmak mümkün. Uzman Psikolog Merve Otçeken, kitabında bütüncül bir yaklaşım sergilemekte.

Röportaj
Özdenören 'islam ve demokrasi'yi yorumladı

Rasim Özdenören, İslam ve Demokrasi Tartışmasından zihinsel hicrete sorularımızı yanıtladı. Mevcut sisteme dair 'şükran borcu duymanız bekleniyor' tespitini yaptı.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Sosyoloji
2. Abdülhamit tahakkümcü bir sultan mı bir kahraman mı?

33 Yıllık saltanatı ile 2. Abdülhamit önemli bir siyasi lider. Ve hakkındaki tartışmalar, tarihte ihtilaflı alanlar arasında. Tanımanız için okumanız gereken kitapları derledik.

Tarih
2.Abdülhamit ve Sanat

Osmanlı'da tasavvuf musikisinin temeli sayılacak güfteler ve bu güftelerin tekke formlarında icrasına rastlanır. Sultan 2.Abdülhamit geleneksel musiki beste ve güftekarlarına önem vermekle, Batılı sanatçılar da döneminde Saray'da konserler vermiştir. Opera ve tiyatro oyunları da o dönemde ağırlık kazandı.

Necip Karakaya
Resim
Osmanlı'nın ilk kadın ressamı

Osmanlı'daki ilk profesyonel kadın ressam ve resim öğretmeni Müfide Kadri 1889'da Çamlıca'da doğdu. Osman Hamdi Bey ve Salvatore Valeri'den resim dersi aldı. Münih'e gönderilen resimleri altın madalya kazandırdı. Abdülhamit Han'ın kızına resim dersi vermiştir.

Kitap
68 Kuşağını Yeniden Okumak

Sorbonn Üniversitesi'nin öğrencilerce işgali farklı bir dönemin başlangıcı idi. Protestolara Prag, San Francisco, Mexico City ve İstanbul da Katıldı. 68 heyecanına kapılan kuşağa, 3 farklı bakış açısını yansıtan kitapları özetledik.

Beytullah Çakır
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

17 bin maddeden oluşan sözlük, 6 asır geniş bir coğrafyada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm alanlarını kapsar. Donanmadan mimariye fıkıhtan bürokrasiye her alandaki kavramlara yer veren çalışma tarihçiler için özel bir kaynak.

Biyografi
Ömer Muhtar ve Libya'yı anlamak

Libya'da İtalyanlar karşısındaki direnişin öncüsü ve sembolü Ömer Muhtar, zeki ve çetin karakteri ile efsane oldu. Kendisine, mücadelesini terketmesi için rüşvet teklif edildi. Darağacından kurtulması karşılığında için askerlerine çekilme çağrısı yapması teklifini, canı pahasına kabul etmedi ve davasından dönmedi.

Kitap Tanıtım
Kur'an'ın Fert ve Topluma Mesajı

''Bu,kendisinde hiçbir şüphe olmayan ve Allah'tan korkanlara doğru yolu gösteren bir kitaptır.'' (Bakara 2.) Eserde, Kur'an, dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz, dünyada islama göre yaşamın çerçevesini çizen bir kitap olarak değerlendiriliyor.

Müzik
Anjelika Akbar: İnsanlar iç barışa kavuştuklarında savaşlar biter

10 bine yakın bestenin ve Doğu-Batı kucaklaşmasının bestekarı Anjelika Akbar: Çağın eksikliği kucaklaşma ve duygular

Sevinç Satıroğlu
Hatırat
Theo'ya Mektuplar

Van Gogh'un 17 yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan bir kaçı. Sanatçının yaşadığı fırtınalar, renk tutkusuyla dolu bir ressamın yaşam savaşı ve özverilerine tanık oluyoruz.

Vincent Van Gogh
Biyografi
Bir Dünya Kurmak

Gazeteci Rıdvan Akar, iş adamı Hüsnü Özyeğin'in hayatını kitaplaştırdı. 9 yıl sonra biten eser Platin dergisi iş kitapları ödüllerine aday olan çalışmalar arasında, en iyi biyografi ödülüne layık görüldü.

Deniz Ersoy
Kitap
İş dünyasında çağa uyum ve büyüme

Mevcut işinizin geleceği 5 veya 10 yıl sonra ne olacak? 4. Sanayi Devrimine ilerleyen işletmeler, nasıl bir strateji kurmalı? Bu kez başarmak için cesaretinizi toplamanıza ve doğru yapıyı kurmanıza yardımcı olacak veya süregelen başarınızı ileriye taşıyabilmenizi sağlayacak iş kitaplarını sizler için derledik.

İş Dünyası
İş Modeli Üretimi

45 ülkeden 470 uzman yenilikçi iş modellerini vizyonerler için tasarladı. Nasıl bir iş modeli oluşturmanız gerektiğini düşünüyorsanız, nasıl daha iyi olabileceğini öngörmeniz için özel bir kitap. Kitabın tasarımı da oldukça yenilikçi.

İş Dünyası
Dijital Dönüşümde Oyunun Kuralları

Dijital çağda iş süreçleri ve modelleri değişti. Dijital dönüşüm için ilk nokta bilgi teknolojilerini değiştirmek değil, stratejik yaklaşımı güncellemek.

İş Dünyası
Zaman Yönetimi

Hedeflere odaklanın, dikkatinizi dağıtmayın, tertipli olun, başkalarını yetkilendirin, sorumlulukları; öncelik sırasına göre dizin.

Roman
Kongo'ya Ağıt

Afrika hiçliğin olduğu bir başka gezegendir yazara göre. Kara büyü ülkesi Afrika'da büyü ile gerçeklik arasında fark yoktur. Lontano'nun devam kitabında, Grange, beyazlardan intikamın öyküsünü, maddesel ile ruhsal olanın farkını da vurgulayarak, gerilim türünde aktarmayı sürdürüyor.

Politika
Darbenin Ayak Sesleri

Ngehan Alçı 'Darbenin Ayak Sesleri'ni, 'hatırlamak' için yazdı. ''Rutin öyle bir döngüdür ki insanı hapse eder. Zamanı tüketmek içinde kaybolmak, tutunamamak noktasında kendime kızarım bazen. Bazen olanı hatırlamazsınız. Halbuki hatırlamalısınız.''

Deniz Ersoy
Çocuk
Dünya Çocuk Günü

Cahit Zarifoğlu; şiirlerinin yanı sıra çocuk edebiyatı alanında çok sayıda esere imza atmıştır.Uluslararası çocuk günü vesilesiyle Zarifoğlu'nun çocuk kitaplarını derledik.

Eğitim
Bölge Uzmanı Yetiştirme Programı

Türkiye Gençlik Vakfı( TÜGVA) öncülüğünde Medipol Üniversitesi'nden Yrd.Doç.Dr Selman Öğüt koordinatörlüğünde yürütülen program, lisansa eş zamanlı uzmanlaşma sağlamayı hedefliyor.

Dergi Konuları
Elly Hakkında

Elly Hakkında yapımından 8 yıl sonra vizyonda. Film sahte nezaket kültürü, batı sinema ödülleri gibi açılardan da dikkate değer.

Ayşe Karaköse
Politika
Bir Sistem Tartışması

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, görevi boyunca milletin talepleri ve sorunlarına tanık oldu. Sisteme ve çözüme dair yorumladığı kitabında önemli tespitlere yer veriyor. Dünyada yeni bir sistem kurulacak mı ve kimler tarafından kurulacak sorusuna da cevap arayan Demircan, Erdoğan'ın hedef olma nedenini, bağımlılık ilişkisini eşitlerarası ilişkiye taşıma gayesine bağlıyor.

Kitap Tanıtım
Nereden Nereye

Kırılma Öncesi Sorular (2009-2010) Türkiye'nin sınavları; hukuk, demokrasi, yönetim ve adalet. Kimler ne söyledi hangi öngörülerde bulundu ve bugün nerede duruyorlar? Ergenekon davaları, kökleri yüzyıl önce dayanan derin devlet, demokratik açılım, Habur'dan dönüşler, Oslo ve KCK davaları...Cemaat polisleri, yargısı ve medyası. Son 10 yılı anlamak ve hafızaları tazelemek için sorulmuş sorular ve cevapları.

29 Eylül 2017
Kitap Yorum
Renklerin Kara Kitabı

'Renklerin Kara” kitabı görme engelli vatandaşlarla daimi bir empati kurulması ve farkındalık oluşturmak amacıyla İbrahim isimli görme engelli bir çocuğun dilinden yazıldı

26 Ağustos 2017
Kapak
6. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Kitap Tanıtım
Görüş

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
6. Sayı İçindekiler

Eylül 2017 6. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Eylül 2017 6. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Eylül 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Neden Hala Gitar Taşıyorum

Cat Stevens'ın Yusuf'a ruhani yolculuğunu anlatan biyografik eser, ünlü müzisyenin islamı kabulü ardından yeniden müziğe dönmesini sorgulayanlara bir cevap veriyor.

Medya
Yeni Medya

Serdar Turgut, yeni kitabında yazılı basının devrinin bitip bitmediğini, dijital medyanın rolünü değerlendiriyor

Siyaset
Ayyıldızın Çocukları

15 Temmuz kahramanlık hikayeleri

Siyaset
Erdoğan Operasyonu

Eski MİT istihbaratçısı Mahir Kaynak ve Gazeteci Yazar Ömer Lütfü Mete’den çarpıcı bir çalışma… Küresel sermaye; klasik alışkanlıkları olan borçlandırma yolu ile ülkeye aktarılan kaynağı, küresel sermayeye dönecek şekilde harcatma ve borç üzerinden ülkeleri tehditle askeri siyasi baskıları kabullenmeye mecbur bırakma, oyununa direnen Erdoğan’ı ister miydi?

Sosyal Sorumluluk
Daha Sağlıklı Bir Nesil İçin Beslenme Eğitimi Çocuklukta Başlamalı!

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitütüsü’nün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Eğitim
Türkiye’nin Maarif Dâvası

Her büyük mütefekkirin bir gençlik tahayyülü vardır. Biz bunu Mehmet Akif’in, Asım’ın Neslinde, Necip Fazıl’ın Büyü Doğu Neslinde, Sezai Karakoç’un Diriliş neslinde ve burada zikretmeden geçilemeyecek Ali Ulvi Kurucu’nun ateşler içinde fakat yanmayan gençliğinde görebiliriz.

Eğitim
Okulsuz Bir Toplum

Okullaştırma, eğitimle aynı anlama mı gelmektedir? Kesinlikle hayır. Herkes gün be gün bir şeyler öğrenmektedir. Yaşamımızda okullaşma direk ve derin bir etki sahibi mi? Bu etki nasıl bir etkidir?

Dergi Konuları
Özel Yetenekli Çocuklar ;Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı

Özel yetenekli çocuklara, gönüllü akademisyenlerin mentorlüğü üzerinden ilerlemesi planlanan proje ile destek olunacak.

Politika
Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları

73 hafta boyunca New York Times’ın en çok satanlar listesinde kendine yer edinen, 1 milyon 250 bin adetten fazla satmış bir kitap.

BİLİMEVİ
Teknoloji
Sahip Olmak Yerine Paylaşma Esaslı Dünya Düzeni

O, “dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi” arasında sayılan ilk ve tek Türk kadın fütürist… O, printera Türkçe ‘yazıcı’ ismini veren isim annesi… İşi geleceği planlamak, misyonu teknoloji… Bilim kurgu filmlerinin bile ötesinde bir ‘teknolojik insanı’ anlattığı kitabı, kısa sürede 13.000 satış rakamına ulaştı. Herkes geleceği merak ediyor, Ufuk Tarhan “Gelecek tahmin edilemez ancak tasarlanır ve yaşanır” diyor. Zamanın ruhuna uyumdan bahsediyor, GDO’yu ‘bu kadar insanı başka türlü beslemek mümkün değil’ diye savunuyor. 2050 öngörülerini sizin için sorduk.

Sevinç Satıroğlu
İslam Tarihi
Doğuştan Günümüze Hariciler

Eser, Hâricilerin İslâm tarihi içerisinde doğuşunu, Hz Ali (r.a.) ile ilişkilerini ve ayrıldıkları noktaya getiren olayları anlatmakta. Başkaları ile ilişkiler de zor kullanma metodu, ilmin inceliklerine vakıf olmadan, delillerini kanıtlamadan hüküm verme ve İslâmî emirlik esaslarına dair pek çok konuda bilgi veriyor. İslâm tarihine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dosya
21 Eylül Dünya Barış Günü Ve Süren Çatışmalar...

Terör sorunları, global mülteci krizi gibi konular çözülmedikçe bu durum yeni çatışma tehditlerine de yol açmakta. Savaşın taktik değiştirmiş hali olan ve kaosa yol açan terör örgütlerinin sardığı devletler, düzensizlik ile baş etmeye çalışıyor. 21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla sizlere mevcut çatışmalara dair kaynak olabilecek eserleri derledik.

Reklam / Tanıtım
İlk Mağaza Fatih’te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin kitapseverler ile daha yakından buluşma noktası olan KTP Kitapevi mağazalarının ilki Fatih’te açıldı.

Biyografi
‘Estetikten Yoksun Bir İslam Toplumu Ayakta Duramaz’

Yazdığı yazılarla yarım asırlık gazetecilik hayatının büyük bir bölümünü mahkeme salonu ve cezaevlerinde geçiren mütefekkir Mehmet Şevket Eygi, medyada gelinen noktayı değerlendirirken “Güçlü ve vasıflı Müslüman nasıl olunur?” sorusunu cevaplıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Ödül
Man Booker Ödülü

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker edebiyat ödülü için final listesi açıklandı.

Röportaj
Yaşar Taşkın Koç “aklına estiği gibi” yazdı...

Gazeteci Yaşar Taşkın Koç ile “Aklına estiği gibi” yazdığını söylediği kitabı “Aklıma Esen”i konuştuk.

Deniz Ersoy
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

Gökkubbe, akademik çalışmaları yayınlamaya devam ediyor.

Analiz
Şarkiyatçılık Sömürgeciliğin Keşif Kolu

20’nci yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Edward Said’in 1978 yılında yayınladığı Oryantalizm/Şarkiyatçılık adlı kitabının özellikle sosyal bilimlerde yarattığı tartışmalar bugün dahi güncelliğini koruyor.

Sosyoloji
Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar

Nilüfer Göle, mizah dergisi Charlie Hebdo’ya gerçekleştirilen saldırının on beş gün öncesinde dört yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen bir saha çalışmasının ürünü olan kitabının birincil kaygısını “Okurlarına, Müslüman kültürden gelen Avrupalıların yaşadıkları gerçeklikleri anlamalarına yardım edebilecek bazı ampirik ve kavramsal anahtarlar sunmak” olarak özetliyor.

Politika
The Modern Assassin

Abdülkadir Özkan’ın “Modern Zamanların Hasan Sabbah”ı adlı çalışması İngilizceye çevrilerek “The Modern Assasin” ismi ile basıldı.

Reklam / Tanıtım
Fert ve Topluma KUR’AN’IN MESAJI

ilk sayfalarında konusunu ve muhtevasını anlatan her kitap gibi eşsiz ilahi kitap Kuran-ı Kerim, ikinci sayfasında kendini böyle bir ifade ile takdim ediyor. Yani bu kitap sadece okunan, insanların bilgi ve kültür yönüne katkıda bulunan, geçmiş peygamberleri veya ahireti anlatan bir kitap değil; dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz ve rehber kitaptır. Dünyada, İslâm’a göre ne şekilde yaşayacağımızın çerçevesini çizen bir kitaptır, Kur’an-ı Kerim…

Reklam / Tanıtım
Darbenin Ayak Sesleri

Bu kitapta, Türkiye siyasetinin önemli olaylarına, Şubat 2013’ten Gezi’nin ertesine kadar FETÖ’nün kendini nerelerde ve nasıl gösterdiğine, devletin içinde bir terör örgütü gibi hareket ettiğinin yavaş yavaş netlefltiğine tanık olacaksınız.

24 Ağustos 2017
Bienal
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların çok yönlü gelişimine katkı sağlayan araçlardan birinin de sanat olduğuna inanan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni Contemporary İstanbul’da bu yıl da hayata geçirecek.

Beslenme
Yemekte Denge Projesi

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitüsünün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü, “Yemekte Denge Eğitim Projesi”, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Sanat
Bir Eser İki Ressam

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde oluşturulan UNIART PROJECT’te uluslararası arenadan onlarca öğrenci, ikili çiftler halinde tek resim kâğıdı üzerinde buluştu

Sergi
Nişantaşı Portreleri

Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski başkanlarından ve İşadamı kimliğinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı olarak da tanınan Serdar Bilgili, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden birini Nişantaşı’nda gerçekleştiriyor. Bina giydirmesi şeklinde uygulanan sergide 35 portre yer aldı.