En Yeni
26 Ağustos 2017
Kapak
6. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Kitap Tanıtım
Görüş

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
6. Sayı İçindekiler

Eylül 2017 6. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Eylül 2017 6. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Eylül 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Neden Hala Gitar Taşıyorum

Cat Stevens'ın Yusuf'a ruhani yolculuğunu anlatan biyografik eser, ünlü müzisyenin islamı kabulü ardından yeniden müziğe dönmesini sorgulayanlara bir cevap veriyor.

Medya
Yeni Medya

Serdar Turgut, yeni kitabında yazılı basının devrinin bitip bitmediğini, dijital medyanın rolünü değerlendiriyor

Siyaset
Ayyıldızın Çocukları

15 Temmuz kahramanlık hikayeleri

Siyaset
Erdoğan Operasyonu

Eski MİT istihbaratçısı Mahir Kaynak ve Gazeteci Yazar Ömer Lütfü Mete’den çarpıcı bir çalışma… Küresel sermaye; klasik alışkanlıkları olan borçlandırma yolu ile ülkeye aktarılan kaynağı, küresel sermayeye dönecek şekilde harcatma ve borç üzerinden ülkeleri tehditle askeri siyasi baskıları kabullenmeye mecbur bırakma, oyununa direnen Erdoğan’ı ister miydi?

Sosyal Sorumluluk
Daha Sağlıklı Bir Nesil İçin Beslenme Eğitimi Çocuklukta Başlamalı!

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitütüsü’nün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Eğitim
Türkiye’nin Maarif Dâvası

Her büyük mütefekkirin bir gençlik tahayyülü vardır. Biz bunu Mehmet Akif’in, Asım’ın Neslinde, Necip Fazıl’ın Büyü Doğu Neslinde, Sezai Karakoç’un Diriliş neslinde ve burada zikretmeden geçilemeyecek Ali Ulvi Kurucu’nun ateşler içinde fakat yanmayan gençliğinde görebiliriz.

Eğitim
Okulsuz Bir Toplum

Okullaştırma, eğitimle aynı anlama mı gelmektedir? Kesinlikle hayır. Herkes gün be gün bir şeyler öğrenmektedir. Yaşamımızda okullaşma direk ve derin bir etki sahibi mi? Bu etki nasıl bir etkidir?

Dergi Konuları
Özel Yetenekli Çocuklar ;Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı

Özel yetenekli çocuklara, gönüllü akademisyenlerin mentorlüğü üzerinden ilerlemesi planlanan proje ile destek olunacak.

Politika
Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları

73 hafta boyunca New York Times’ın en çok satanlar listesinde kendine yer edinen, 1 milyon 250 bin adetten fazla satmış bir kitap.

BİLİMEVİ
Teknoloji
Sahip Olmak Yerine Paylaşma Esaslı Dünya Düzeni

O, “dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi” arasında sayılan ilk ve tek Türk kadın fütürist… O, printera Türkçe ‘yazıcı’ ismini veren isim annesi… İşi geleceği planlamak, misyonu teknoloji… Bilim kurgu filmlerinin bile ötesinde bir ‘teknolojik insanı’ anlattığı kitabı, kısa sürede 13.000 satış rakamına ulaştı. Herkes geleceği merak ediyor, Ufuk Tarhan “Gelecek tahmin edilemez ancak tasarlanır ve yaşanır” diyor. Zamanın ruhuna uyumdan bahsediyor, GDO’yu ‘bu kadar insanı başka türlü beslemek mümkün değil’ diye savunuyor. 2050 öngörülerini sizin için sorduk.

Sevinç Satıroğlu
İslam Tarihi
Doğuştan Günümüze Hariciler

Eser, Hâricilerin İslâm tarihi içerisinde doğuşunu, Hz Ali (r.a.) ile ilişkilerini ve ayrıldıkları noktaya getiren olayları anlatmakta. Başkaları ile ilişkiler de zor kullanma metodu, ilmin inceliklerine vakıf olmadan, delillerini kanıtlamadan hüküm verme ve İslâmî emirlik esaslarına dair pek çok konuda bilgi veriyor. İslâm tarihine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dosya
21 Eylül Dünya Barış Günü Ve Süren Çatışmalar...

Terör sorunları, global mülteci krizi gibi konular çözülmedikçe bu durum yeni çatışma tehditlerine de yol açmakta. Savaşın taktik değiştirmiş hali olan ve kaosa yol açan terör örgütlerinin sardığı devletler, düzensizlik ile baş etmeye çalışıyor. 21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla sizlere mevcut çatışmalara dair kaynak olabilecek eserleri derledik.

Reklam / Tanıtım
İlk Mağaza Fatih’te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin kitapseverler ile daha yakından buluşma noktası olan KTP Kitapevi mağazalarının ilki Fatih’te açıldı.

Biyografi
‘Estetikten Yoksun Bir İslam Toplumu Ayakta Duramaz’

Yazdığı yazılarla yarım asırlık gazetecilik hayatının büyük bir bölümünü mahkeme salonu ve cezaevlerinde geçiren mütefekkir Mehmet Şevket Eygi, medyada gelinen noktayı değerlendirirken “Güçlü ve vasıflı Müslüman nasıl olunur?” sorusunu cevaplıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Ödül
Man Booker Ödülü

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker edebiyat ödülü için final listesi açıklandı.

Röportaj
Yaşar Taşkın Koç “aklına estiği gibi” yazdı...

Gazeteci Yaşar Taşkın Koç ile “Aklına estiği gibi” yazdığını söylediği kitabı “Aklıma Esen”i konuştuk.

Deniz Ersoy
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

Gökkubbe, akademik çalışmaları yayınlamaya devam ediyor.

Analiz
Şarkiyatçılık Sömürgeciliğin Keşif Kolu

20’nci yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Edward Said’in 1978 yılında yayınladığı Oryantalizm/Şarkiyatçılık adlı kitabının özellikle sosyal bilimlerde yarattığı tartışmalar bugün dahi güncelliğini koruyor.

Sosyoloji
Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar

Nilüfer Göle, mizah dergisi Charlie Hebdo’ya gerçekleştirilen saldırının on beş gün öncesinde dört yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen bir saha çalışmasının ürünü olan kitabının birincil kaygısını “Okurlarına, Müslüman kültürden gelen Avrupalıların yaşadıkları gerçeklikleri anlamalarına yardım edebilecek bazı ampirik ve kavramsal anahtarlar sunmak” olarak özetliyor.

Politika
The Modern Assassin

Abdülkadir Özkan’ın “Modern Zamanların Hasan Sabbah”ı adlı çalışması İngilizceye çevrilerek “The Modern Assasin” ismi ile basıldı.

Reklam / Tanıtım
Fert ve Topluma KUR’AN’IN MESAJI

ilk sayfalarında konusunu ve muhtevasını anlatan her kitap gibi eşsiz ilahi kitap Kuran-ı Kerim, ikinci sayfasında kendini böyle bir ifade ile takdim ediyor. Yani bu kitap sadece okunan, insanların bilgi ve kültür yönüne katkıda bulunan, geçmiş peygamberleri veya ahireti anlatan bir kitap değil; dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz ve rehber kitaptır. Dünyada, İslâm’a göre ne şekilde yaşayacağımızın çerçevesini çizen bir kitaptır, Kur’an-ı Kerim…

Reklam / Tanıtım
Darbenin Ayak Sesleri

Bu kitapta, Türkiye siyasetinin önemli olaylarına, Şubat 2013’ten Gezi’nin ertesine kadar FETÖ’nün kendini nerelerde ve nasıl gösterdiğine, devletin içinde bir terör örgütü gibi hareket ettiğinin yavaş yavaş netlefltiğine tanık olacaksınız.

24 Ağustos 2017
Bienal
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların çok yönlü gelişimine katkı sağlayan araçlardan birinin de sanat olduğuna inanan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni Contemporary İstanbul’da bu yıl da hayata geçirecek.

Beslenme
Yemekte Denge Projesi

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitüsünün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü, “Yemekte Denge Eğitim Projesi”, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Sanat
Bir Eser İki Ressam

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde oluşturulan UNIART PROJECT’te uluslararası arenadan onlarca öğrenci, ikili çiftler halinde tek resim kâğıdı üzerinde buluştu

Sergi
Nişantaşı Portreleri

Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski başkanlarından ve İşadamı kimliğinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı olarak da tanınan Serdar Bilgili, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden birini Nişantaşı’nda gerçekleştiriyor. Bina giydirmesi şeklinde uygulanan sergide 35 portre yer aldı.

18 Ağustos 2017
Etkinlik
Her yaş için ulaşabilir sanat

Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Yıldız Holding’e bağlı Ülker, sanat faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdürüyor.

03 Ağustos 2017
İÇİNDEKİLER
5. Sayı İçindekiler

Ağustos 2017 5. Sayı İçindekiler

KÜNYE
5. Sayı Dergi Künyesi

Ağustos 2017 5. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
5. Sayı Editörden

Ağustos 2017 5. Sayı Editör Yazısı

Tarih
İmparatorluğun Bedeli Osmanlı’da Vergi, Siyaset, Toplumsal Adalet

19. yüzyılın başında dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı mali krizin temel nedeni, taşrada toplanan vergilerin önemli bir bölümünün aracıların elinde kalmasıydı.

Tarih
Üç Bin Yılı Anlatan Bir Kudüs Kitabı

Kubbetüs Sahra’yı, Zeytin Dağı’nı barındıran, Akdeniz ile Ölü Deniz arasındaki dağların bulunduğu platoda yer alan paylaşılamayan şehir Kudüs… Ailesi seferad Yahudisi olan İngiliz tarihçi Montefiore’nin Kudüs kitabı Türkçeye çevrildiği günden beri tartışılsa da özel bir kaynak olmayı da sürdürüyor.

Biyografi Roman
Latife Hanım’ın Kağıtları AÇILAN SANDUKA

Latife Uşşaki... Hayatı, evliliği, ayrılığıyla 1923’ten bugüne hep ilgi odağı oldu. O’nun ilginç yaşam öyküsü, tanıkları ve belgeleriyle bir belgesel roman tadında sunuldu.

Röportaj
TÜRK SOLU, EMPERYALİZM VE ÖTEKİNİ ANLAMAK

“Pek çok insana tek düze hayat gibi gelebilir. Ama bir sürü hatalar yapmış olmakla birlikte hayatımı verdiğim bu meselede tek derdim, bir kişinin daha ölmemesiydi. Beni tanıyan son kişi hep bunun için uğraştığımı bilirse bana yeter.”

Röportaj
Küçük Burjuva Solcularına Sanatçı Deniyor

Çektiği sinema filmleriyle 90’lara damgasını vuran ve yaptığı reklam ve televizyon programlarıyla marka haline gelen yönetmen Sinan Çetin, “Dünyayı ele geçiren yarı entelektüel bir kesim var” diyor ve ekliyor…

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
T-İNSAN Teknolojik İnsan

Dijital çağ, robot devrimi, yenilenebilir enerjiye geçiş, uzay çalışmaları, insanlığın dönüşümü... Her şey sarsıcı biçimde gelişiyor... Peki insan çağa nasıl yetişecek?

Şiir
Arap Poetikası

Adonis, cahiliye dönemi Arap toplumsal yapısının şiir ile ilişkisini irdelemekle birlikte, İslâmiyet ile açığa çıkan toplumsal değişimin şiirdeki izlerini ortaya koyar

PİNHAN SADIK TOPRAK
Psikoloji
Beden Asla Yalan Söylemez Üzerini örttüğümüz her şeyin altında kalırız

Terapi hikayelerini anlatan kitap bedenimizin bize ne tür uyarılar verdiğine değinmekte. Zihin - beden ilişkisi ve beden sinyallerini dikkate almak gerektiği vurgulanıyor.

ÖZLEM ŞENER
Kitap Tanıtım
Puşi ve Sarık

Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası olan Kürt sorununa “İslâm, Kürt sorununu çözer mi?” sorusunu sorarak farklı açılardan yaklaşan “Puşi ve Sarık” seküler Kürt milliyetçiliğiyle dindar Kürtler arasındaki olası hegemonya mücadelesine dikkat çekiyor.

Tasavvuf
Esrar ve Rumuz Benliğin Sırları

Ego/ben yok edilmesi gereken bir öğe midir? Benliği yok etmek hayatın dinamikliği ile nasıl uyuşur peki? Benlik tasavvuru ile var olma duygusu, benlikten geçiş ile nasıl dengelenebilir?

Siyer
Peygamberimizin Hayatı ve Daveti

Uluslararası “Siret-i Nebi” ödülünü kazanmış ve çeşitli dillere çevrilerek büyük bir kabul görmüş ödüllü eser, Peygamberimizin (s.a.) tebliğ ve davet yönüne daha fazla eğilmiş, özellikle hadis ve tefsir gibi konularda anlaşılır dilde geniş bilgi vermiştir.

Röportaj
MEHMET GENÇ İle Medeniyet ve İlim Üzerine

Ömrünün büyük bir kısmını Osmanlı arşivlerinde geçiren, Türkiye’nin en önemli Osmanlı iktisat tarihçilerinden mütefekkir Mehmet Genç, 51 yıldır Osmanlı’yı araştırıyor.

BİLİMEVİ
Müze
Gelenekten geleceğe miras SABANCI HAT KOLEKSİYONU

Osmanlı medeniyetinden bize miras kalan millî ve manevi değerlerimizin sembolü hat eserlerine sahip çıkan Sakıp Sabancı Müzesi, 14. yüzyılın sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan sürede hazırlanmış hat koleksiyonuyla, Osmanlı sanatını sahiplenerek günümüze taşıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
İttihat ve Terakki. Osmanlı İmparatorluğunda Gizli Örgütlenmelere ve Darbeler

Gizli bir cemiyetten örgütlü ve güçlü bir yapıya ulaşarak hem Türk siyasi tarihinin hem de siyasal kültürünün seyrini değiştiren İttihat ve Terakki’nin bilinmeyenleri Erol Şadi Erdinç ve İlber Ortaylı’nın dilinden elinizdeki kitapta bir araya geliyor.

Tarih
Kendine Ait Bir Roma

Cemal Kafadar’a göre milliyetçilik, “Avrupa ve (Krugman itiraz etse de) Amerika için yeniden keşfedilen bir perspektif, bir alet, bir güç odaklaştırması imkânı.” Bu bir tarihçi tespiti.

CENGİZ AYDOĞDU
Antika
Gelecek Yüz Yılda Antika Olacak mı?

Eşyalar üzerinden zamanı okuduğumuzda teknolojinin, ona bağlı olarak da kültürün ne kadar değiştiğini görüyoruz. “Kullan değiştir, kullan at” yaklaşımı kültürümüze nasıl yansıyor?

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Hatıra
Üsküdar'da Bir Attar Dükkânı

Galatasaray Lisesi’ni olimpik rekorla bitirerek, Türkiye’nin ilk atom mühendisi olan Ahmet Yüksel Özemre, Üsküdar’ın tarihini, döneminin fikir insanlarını, bir aktar dükkanı üzerinden anlatıyor…

SEDA AKBAY
Biyografi
Bir Mütefekkir Abdurrahim Zapsu

Abdurrahim Zapsu, II. Meşrutiyet’ten itibaren dönemin yazılı fikir mecralarında yer aldı. I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı için mücadele etti. Tek parti döneminde ise özgürlükleri korumak için yayıncılık faaliyetlerini sürdürdü.

GÜLSÜN UÇAR
Hatırat
İsmail Saib Sencer. Beyazıd Kütüphanesi’nde Ömrü Geçen Bir Bilge

Beyazıd Devlet Kütüphanesi müdürü, kedisever, ayaklı kütüphane… Kitap içeriklerine olan hakimiyeti ile pekçok araştırmacıya ışık tutan İsmail Saib Sencer’in hayatı kitap oldu.

BEYTULLAH ÇAKIR
Nostalji
Kapalı Çarşı Üzerinden Bir Dönemi Hatırlamaya Çalışmak

‘‘Kapalıçarşı, yerleşim düzeni, dönemlere göre değişen fonksiyonu, içinde ticari faaliyet yapan esnafı, o esnafın kendi arasında oluşturduğu kültürü, buraya alışverişe gelen insan kitlesi ile derinden incelenmesi gereken bir mekan.’’ Erhan Erken’in Şehir ve Kültür dergisinde yayınlanan “Kapalıçarşı Üzerinden Bir Dönemi Hatırlamaya Çalışmak” başlıklı yazısını alıntılıyoruz.

Festival
SEMİH KAPLANOĞLU ‘BUĞDAY’ İLE DÖNÜYOR

Parlak bir kariyeri ve bildiği her şeyi terk eden bilim insanı Cemil Akman ile tohum genetiği uzmanı Prof. Suat Erin, girilmesi yasak olan “ölü topraklar” da ne ekiyor? Mükemmel bir tohum yapmak mümkün müydü?

Etkinlik
Her Yaş İçin Ulaşılabilir Sanat

Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Yıldız Holding’e bağlı Ülker, sanat faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdürüyor.

Kim Ne Okuyor
Hasan KAÇAN, Didem ASLAN YILMAZ,

Siz İnsanı Ölmekten güldürürsünüz, Ben Öteki ve Ötesi, İslâmofobi, Ben öteki ve Ötesi, İslam Işığında Müslümanlığımızla Yüzleşme, George Orwell’in 1984’ü

Kültür Mirası
Afrodisias, UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Afrodisias, Yunan Roma dönemi kent özelliklerini göstermekle birlikte, heykelcilikte kullanılan mermer ocaklarını kapsıyor.

07 Temmuz 2017
Kitap Tanıtım
Öteki Sağlık

Uzun süredir Televizyonlarda sağlık, beslenme ve alternatif tıp konulu programlarının yanı sıra naturapatik uygulamaları ile geniş kitlelere ulaşan Nuray Karpuzcu’nun Öteki Sağlık isimli kitabına ilgi her geçen gün artıyor.

NURAY KARPUZCU
Manşet

Estetikten Yoksun Bir İslâm Toplumu Ayakta Duramaz

Yazdığı yazılarla yarım asırlık gazetecilik hayatının büyük bir bölümünü mahkeme salonu ve cezaevlerinde geçiren mütefekkir Mehmet Şevket Eygi, medyada gelinen noktayı değerlendirirken “Güçlü ve vasıflı Müslüman nasıl olunur?” sorusunu cevaplıyor. Estetik boyutuna sahip olmayan bir İslâm toplumunun ayakta duramayacağını vurgulayan Eygi “Bir cep telefonuna üç bin lira veren bir Müslümanın, evine üç bin liralık bir hüsn-i hat levhası alıp asmaması büyük fakirlik ve akılsızlıktır. Adamın cep telefonu binlerce liralık, kalemi ise bir iki liralık berbat bir tükenmez. Bu da korkunç bir kültürel çelişki ve rezalettir’’ diyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
E- BÜLTENLER
E- BÜLTENLER
  • ZİYARETÇİ
  • /
  • LİMİTLİ KULLANIM
En Yeni
26 Ağustos 2017
Kapak
6. Sayı Kapak

Mehmet Şevket Eygi Röportajı

Kitap Tanıtım
Görüş

Günümüz Olaylarına Kalıcı Yorumlar

İÇİNDEKİLER
6. Sayı İçindekiler

Eylül 2017 6. Sayı İçindekiler

KÜNYE
6. Sayı Dergi Künyesi

Eylül 2017 6. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
6. Sayı Editörden

Eylül 2017 6. Sayı Editör Yazısı

Biyografi
Neden Hala Gitar Taşıyorum

Cat Stevens'ın Yusuf'a ruhani yolculuğunu anlatan biyografik eser, ünlü müzisyenin islamı kabulü ardından yeniden müziğe dönmesini sorgulayanlara bir cevap veriyor.

Medya
Yeni Medya

Serdar Turgut, yeni kitabında yazılı basının devrinin bitip bitmediğini, dijital medyanın rolünü değerlendiriyor

Siyaset
Ayyıldızın Çocukları

15 Temmuz kahramanlık hikayeleri

Siyaset
Erdoğan Operasyonu

Eski MİT istihbaratçısı Mahir Kaynak ve Gazeteci Yazar Ömer Lütfü Mete’den çarpıcı bir çalışma… Küresel sermaye; klasik alışkanlıkları olan borçlandırma yolu ile ülkeye aktarılan kaynağı, küresel sermayeye dönecek şekilde harcatma ve borç üzerinden ülkeleri tehditle askeri siyasi baskıları kabullenmeye mecbur bırakma, oyununa direnen Erdoğan’ı ister miydi?

Sosyal Sorumluluk
Daha Sağlıklı Bir Nesil İçin Beslenme Eğitimi Çocuklukta Başlamalı!

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitütüsü’nün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Eğitim
Türkiye’nin Maarif Dâvası

Her büyük mütefekkirin bir gençlik tahayyülü vardır. Biz bunu Mehmet Akif’in, Asım’ın Neslinde, Necip Fazıl’ın Büyü Doğu Neslinde, Sezai Karakoç’un Diriliş neslinde ve burada zikretmeden geçilemeyecek Ali Ulvi Kurucu’nun ateşler içinde fakat yanmayan gençliğinde görebiliriz.

Eğitim
Okulsuz Bir Toplum

Okullaştırma, eğitimle aynı anlama mı gelmektedir? Kesinlikle hayır. Herkes gün be gün bir şeyler öğrenmektedir. Yaşamımızda okullaşma direk ve derin bir etki sahibi mi? Bu etki nasıl bir etkidir?

Dergi Konuları
Özel Yetenekli Çocuklar ;Ulusal Yetenek ve Mentor Ağı

Özel yetenekli çocuklara, gönüllü akademisyenlerin mentorlüğü üzerinden ilerlemesi planlanan proje ile destek olunacak.

Politika
Bir Ekonomik Tetikçi’nin İtirafları

73 hafta boyunca New York Times’ın en çok satanlar listesinde kendine yer edinen, 1 milyon 250 bin adetten fazla satmış bir kitap.

BİLİMEVİ
Teknoloji
Sahip Olmak Yerine Paylaşma Esaslı Dünya Düzeni

O, “dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi” arasında sayılan ilk ve tek Türk kadın fütürist… O, printera Türkçe ‘yazıcı’ ismini veren isim annesi… İşi geleceği planlamak, misyonu teknoloji… Bilim kurgu filmlerinin bile ötesinde bir ‘teknolojik insanı’ anlattığı kitabı, kısa sürede 13.000 satış rakamına ulaştı. Herkes geleceği merak ediyor, Ufuk Tarhan “Gelecek tahmin edilemez ancak tasarlanır ve yaşanır” diyor. Zamanın ruhuna uyumdan bahsediyor, GDO’yu ‘bu kadar insanı başka türlü beslemek mümkün değil’ diye savunuyor. 2050 öngörülerini sizin için sorduk.

Sevinç Satıroğlu
İslam Tarihi
Doğuştan Günümüze Hariciler

Eser, Hâricilerin İslâm tarihi içerisinde doğuşunu, Hz Ali (r.a.) ile ilişkilerini ve ayrıldıkları noktaya getiren olayları anlatmakta. Başkaları ile ilişkiler de zor kullanma metodu, ilmin inceliklerine vakıf olmadan, delillerini kanıtlamadan hüküm verme ve İslâmî emirlik esaslarına dair pek çok konuda bilgi veriyor. İslâm tarihine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dosya
21 Eylül Dünya Barış Günü Ve Süren Çatışmalar...

Terör sorunları, global mülteci krizi gibi konular çözülmedikçe bu durum yeni çatışma tehditlerine de yol açmakta. Savaşın taktik değiştirmiş hali olan ve kaosa yol açan terör örgütlerinin sardığı devletler, düzensizlik ile baş etmeye çalışıyor. 21 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla sizlere mevcut çatışmalara dair kaynak olabilecek eserleri derledik.

Reklam / Tanıtım
İlk Mağaza Fatih’te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin kitapseverler ile daha yakından buluşma noktası olan KTP Kitapevi mağazalarının ilki Fatih’te açıldı.

Biyografi
‘Estetikten Yoksun Bir İslam Toplumu Ayakta Duramaz’

Yazdığı yazılarla yarım asırlık gazetecilik hayatının büyük bir bölümünü mahkeme salonu ve cezaevlerinde geçiren mütefekkir Mehmet Şevket Eygi, medyada gelinen noktayı değerlendirirken “Güçlü ve vasıflı Müslüman nasıl olunur?” sorusunu cevaplıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Ödül
Man Booker Ödülü

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri kabul edilen ve 1969 yılından beri verilen Man Booker edebiyat ödülü için final listesi açıklandı.

Röportaj
Yaşar Taşkın Koç “aklına estiği gibi” yazdı...

Gazeteci Yaşar Taşkın Koç ile “Aklına estiği gibi” yazdığını söylediği kitabı “Aklıma Esen”i konuştuk.

Deniz Ersoy
Tarih
Osmanlı Tarih Sözlüğü

Gökkubbe, akademik çalışmaları yayınlamaya devam ediyor.

Analiz
Şarkiyatçılık Sömürgeciliğin Keşif Kolu

20’nci yüzyılın en önemli entelektüellerinden biri olan Edward Said’in 1978 yılında yayınladığı Oryantalizm/Şarkiyatçılık adlı kitabının özellikle sosyal bilimlerde yarattığı tartışmalar bugün dahi güncelliğini koruyor.

Sosyoloji
Gündelik Yaşamda Avrupalı Müslümanlar

Nilüfer Göle, mizah dergisi Charlie Hebdo’ya gerçekleştirilen saldırının on beş gün öncesinde dört yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen bir saha çalışmasının ürünü olan kitabının birincil kaygısını “Okurlarına, Müslüman kültürden gelen Avrupalıların yaşadıkları gerçeklikleri anlamalarına yardım edebilecek bazı ampirik ve kavramsal anahtarlar sunmak” olarak özetliyor.

Politika
The Modern Assassin

Abdülkadir Özkan’ın “Modern Zamanların Hasan Sabbah”ı adlı çalışması İngilizceye çevrilerek “The Modern Assasin” ismi ile basıldı.

Reklam / Tanıtım
Fert ve Topluma KUR’AN’IN MESAJI

ilk sayfalarında konusunu ve muhtevasını anlatan her kitap gibi eşsiz ilahi kitap Kuran-ı Kerim, ikinci sayfasında kendini böyle bir ifade ile takdim ediyor. Yani bu kitap sadece okunan, insanların bilgi ve kültür yönüne katkıda bulunan, geçmiş peygamberleri veya ahireti anlatan bir kitap değil; dünya hayatında insanlara yol gösteren bir kılavuz ve rehber kitaptır. Dünyada, İslâm’a göre ne şekilde yaşayacağımızın çerçevesini çizen bir kitaptır, Kur’an-ı Kerim…

Reklam / Tanıtım
Darbenin Ayak Sesleri

Bu kitapta, Türkiye siyasetinin önemli olaylarına, Şubat 2013’ten Gezi’nin ertesine kadar FETÖ’nün kendini nerelerde ve nasıl gösterdiğine, devletin içinde bir terör örgütü gibi hareket ettiğinin yavaş yavaş netlefltiğine tanık olacaksınız.

24 Ağustos 2017
Bienal
Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Çocukların çok yönlü gelişimine katkı sağlayan araçlardan birinin de sanat olduğuna inanan Yıldız Holding, Ülker Çocuk Sanat Atölyesi’ni Contemporary İstanbul’da bu yıl da hayata geçirecek.

Beslenme
Yemekte Denge Projesi

Sabri Ülker Vakfı Gıda Araştırma Enstitüsünün Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü, “Yemekte Denge Eğitim Projesi”, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir proje. Vakıf, bu proje ile ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmasını hedefliyor.

Sanat
Bir Eser İki Ressam

Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde oluşturulan UNIART PROJECT’te uluslararası arenadan onlarca öğrenci, ikili çiftler halinde tek resim kâğıdı üzerinde buluştu

Sergi
Nişantaşı Portreleri

Beşiktaş Spor Kulübü’nün eski başkanlarından ve İşadamı kimliğinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı olarak da tanınan Serdar Bilgili, dünyanın en büyük açık hava fotoğraf sergilerinden birini Nişantaşı’nda gerçekleştiriyor. Bina giydirmesi şeklinde uygulanan sergide 35 portre yer aldı.

18 Ağustos 2017
Etkinlik
Her yaş için ulaşabilir sanat

Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Yıldız Holding’e bağlı Ülker, sanat faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdürüyor.

03 Ağustos 2017
İÇİNDEKİLER
5. Sayı İçindekiler

Ağustos 2017 5. Sayı İçindekiler

KÜNYE
5. Sayı Dergi Künyesi

Ağustos 2017 5. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
5. Sayı Editörden

Ağustos 2017 5. Sayı Editör Yazısı

Tarih
İmparatorluğun Bedeli Osmanlı’da Vergi, Siyaset, Toplumsal Adalet

19. yüzyılın başında dağılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yaşadığı mali krizin temel nedeni, taşrada toplanan vergilerin önemli bir bölümünün aracıların elinde kalmasıydı.

Tarih
Üç Bin Yılı Anlatan Bir Kudüs Kitabı

Kubbetüs Sahra’yı, Zeytin Dağı’nı barındıran, Akdeniz ile Ölü Deniz arasındaki dağların bulunduğu platoda yer alan paylaşılamayan şehir Kudüs… Ailesi seferad Yahudisi olan İngiliz tarihçi Montefiore’nin Kudüs kitabı Türkçeye çevrildiği günden beri tartışılsa da özel bir kaynak olmayı da sürdürüyor.

Biyografi Roman
Latife Hanım’ın Kağıtları AÇILAN SANDUKA

Latife Uşşaki... Hayatı, evliliği, ayrılığıyla 1923’ten bugüne hep ilgi odağı oldu. O’nun ilginç yaşam öyküsü, tanıkları ve belgeleriyle bir belgesel roman tadında sunuldu.

Röportaj
TÜRK SOLU, EMPERYALİZM VE ÖTEKİNİ ANLAMAK

“Pek çok insana tek düze hayat gibi gelebilir. Ama bir sürü hatalar yapmış olmakla birlikte hayatımı verdiğim bu meselede tek derdim, bir kişinin daha ölmemesiydi. Beni tanıyan son kişi hep bunun için uğraştığımı bilirse bana yeter.”

Röportaj
Küçük Burjuva Solcularına Sanatçı Deniyor

Çektiği sinema filmleriyle 90’lara damgasını vuran ve yaptığı reklam ve televizyon programlarıyla marka haline gelen yönetmen Sinan Çetin, “Dünyayı ele geçiren yarı entelektüel bir kesim var” diyor ve ekliyor…

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
T-İNSAN Teknolojik İnsan

Dijital çağ, robot devrimi, yenilenebilir enerjiye geçiş, uzay çalışmaları, insanlığın dönüşümü... Her şey sarsıcı biçimde gelişiyor... Peki insan çağa nasıl yetişecek?

Şiir
Arap Poetikası

Adonis, cahiliye dönemi Arap toplumsal yapısının şiir ile ilişkisini irdelemekle birlikte, İslâmiyet ile açığa çıkan toplumsal değişimin şiirdeki izlerini ortaya koyar

PİNHAN SADIK TOPRAK
Psikoloji
Beden Asla Yalan Söylemez Üzerini örttüğümüz her şeyin altında kalırız

Terapi hikayelerini anlatan kitap bedenimizin bize ne tür uyarılar verdiğine değinmekte. Zihin - beden ilişkisi ve beden sinyallerini dikkate almak gerektiği vurgulanıyor.

ÖZLEM ŞENER
Kitap Tanıtım
Puşi ve Sarık

Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası olan Kürt sorununa “İslâm, Kürt sorununu çözer mi?” sorusunu sorarak farklı açılardan yaklaşan “Puşi ve Sarık” seküler Kürt milliyetçiliğiyle dindar Kürtler arasındaki olası hegemonya mücadelesine dikkat çekiyor.

Tasavvuf
Esrar ve Rumuz Benliğin Sırları

Ego/ben yok edilmesi gereken bir öğe midir? Benliği yok etmek hayatın dinamikliği ile nasıl uyuşur peki? Benlik tasavvuru ile var olma duygusu, benlikten geçiş ile nasıl dengelenebilir?

Siyer
Peygamberimizin Hayatı ve Daveti

Uluslararası “Siret-i Nebi” ödülünü kazanmış ve çeşitli dillere çevrilerek büyük bir kabul görmüş ödüllü eser, Peygamberimizin (s.a.) tebliğ ve davet yönüne daha fazla eğilmiş, özellikle hadis ve tefsir gibi konularda anlaşılır dilde geniş bilgi vermiştir.

Röportaj
MEHMET GENÇ İle Medeniyet ve İlim Üzerine

Ömrünün büyük bir kısmını Osmanlı arşivlerinde geçiren, Türkiye’nin en önemli Osmanlı iktisat tarihçilerinden mütefekkir Mehmet Genç, 51 yıldır Osmanlı’yı araştırıyor.

BİLİMEVİ
Müze
Gelenekten geleceğe miras SABANCI HAT KOLEKSİYONU

Osmanlı medeniyetinden bize miras kalan millî ve manevi değerlerimizin sembolü hat eserlerine sahip çıkan Sakıp Sabancı Müzesi, 14. yüzyılın sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan sürede hazırlanmış hat koleksiyonuyla, Osmanlı sanatını sahiplenerek günümüze taşıyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
İttihat ve Terakki. Osmanlı İmparatorluğunda Gizli Örgütlenmelere ve Darbeler

Gizli bir cemiyetten örgütlü ve güçlü bir yapıya ulaşarak hem Türk siyasi tarihinin hem de siyasal kültürünün seyrini değiştiren İttihat ve Terakki’nin bilinmeyenleri Erol Şadi Erdinç ve İlber Ortaylı’nın dilinden elinizdeki kitapta bir araya geliyor.

Tarih
Kendine Ait Bir Roma

Cemal Kafadar’a göre milliyetçilik, “Avrupa ve (Krugman itiraz etse de) Amerika için yeniden keşfedilen bir perspektif, bir alet, bir güç odaklaştırması imkânı.” Bu bir tarihçi tespiti.

CENGİZ AYDOĞDU
Antika
Gelecek Yüz Yılda Antika Olacak mı?

Eşyalar üzerinden zamanı okuduğumuzda teknolojinin, ona bağlı olarak da kültürün ne kadar değiştiğini görüyoruz. “Kullan değiştir, kullan at” yaklaşımı kültürümüze nasıl yansıyor?

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Hatıra
Üsküdar'da Bir Attar Dükkânı

Galatasaray Lisesi’ni olimpik rekorla bitirerek, Türkiye’nin ilk atom mühendisi olan Ahmet Yüksel Özemre, Üsküdar’ın tarihini, döneminin fikir insanlarını, bir aktar dükkanı üzerinden anlatıyor…

SEDA AKBAY
Biyografi
Bir Mütefekkir Abdurrahim Zapsu

Abdurrahim Zapsu, II. Meşrutiyet’ten itibaren dönemin yazılı fikir mecralarında yer aldı. I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı için mücadele etti. Tek parti döneminde ise özgürlükleri korumak için yayıncılık faaliyetlerini sürdürdü.

GÜLSÜN UÇAR
Hatırat
İsmail Saib Sencer. Beyazıd Kütüphanesi’nde Ömrü Geçen Bir Bilge

Beyazıd Devlet Kütüphanesi müdürü, kedisever, ayaklı kütüphane… Kitap içeriklerine olan hakimiyeti ile pekçok araştırmacıya ışık tutan İsmail Saib Sencer’in hayatı kitap oldu.

BEYTULLAH ÇAKIR
Nostalji
Kapalı Çarşı Üzerinden Bir Dönemi Hatırlamaya Çalışmak

‘‘Kapalıçarşı, yerleşim düzeni, dönemlere göre değişen fonksiyonu, içinde ticari faaliyet yapan esnafı, o esnafın kendi arasında oluşturduğu kültürü, buraya alışverişe gelen insan kitlesi ile derinden incelenmesi gereken bir mekan.’’ Erhan Erken’in Şehir ve Kültür dergisinde yayınlanan “Kapalıçarşı Üzerinden Bir Dönemi Hatırlamaya Çalışmak” başlıklı yazısını alıntılıyoruz.

Festival
SEMİH KAPLANOĞLU ‘BUĞDAY’ İLE DÖNÜYOR

Parlak bir kariyeri ve bildiği her şeyi terk eden bilim insanı Cemil Akman ile tohum genetiği uzmanı Prof. Suat Erin, girilmesi yasak olan “ölü topraklar” da ne ekiyor? Mükemmel bir tohum yapmak mümkün müydü?

Etkinlik
Her Yaş İçin Ulaşılabilir Sanat

Ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri olan Yıldız Holding’e bağlı Ülker, sanat faaliyetlerini çeşitlendirerek sürdürüyor.

Kim Ne Okuyor
Hasan KAÇAN, Didem ASLAN YILMAZ,

Siz İnsanı Ölmekten güldürürsünüz, Ben Öteki ve Ötesi, İslâmofobi, Ben öteki ve Ötesi, İslam Işığında Müslümanlığımızla Yüzleşme, George Orwell’in 1984’ü

Kültür Mirası
Afrodisias, UNESCO Dünya Mirası Listesinde

Afrodisias, Yunan Roma dönemi kent özelliklerini göstermekle birlikte, heykelcilikte kullanılan mermer ocaklarını kapsıyor.

07 Temmuz 2017
Kitap Tanıtım
Öteki Sağlık

Uzun süredir Televizyonlarda sağlık, beslenme ve alternatif tıp konulu programlarının yanı sıra naturapatik uygulamaları ile geniş kitlelere ulaşan Nuray Karpuzcu’nun Öteki Sağlık isimli kitabına ilgi her geçen gün artıyor.

NURAY KARPUZCU