En Yeni
07 Temmuz 2017
Kitap Tanıtım
Öteki Sağlık

Uzun süredir Televizyonlarda sağlık, beslenme ve alternatif tıp konulu programlarının yanı sıra naturapatik uygulamaları ile geniş kitlelere ulaşan Nuray Karpuzcu’nun Öteki Sağlık isimli kitabına ilgi her geçen gün artıyor.

NURAY KARPUZCU
04 Temmuz 2017
Kapak
4. Sayı Kapak

Temmuz 2017 4. Sayı Dergi Kapağı

Kitap Tanıtım
Birlikte Sohbet

Teşhis, tespit ve problemleri anlatmayı bir kenara bırakıp çözüm yollarına bakmak istediğimizden bu köşemizde dertleşmek, paylaşmak, bilgilerimizi içselleştirmek için elimize kalemi aldık.

İÇİNDEKİLER
4. Sayı İçindekiler

Temmuz 2017 4. Sayı İçindekiler

KÜNYE
4. Sayı Dergi Künyesi

Temmuz 2017 4. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
4. Sayı Editörden

Temmuz 2017 4. Sayı Editör Yazısı

Röportaj
Kültür İdeolojilere Kurban Edildi

Yazdığı yazılar ve yaptığı televizyon programlarıyla Türkiye’deki popüler tarihi sevdiren gazeteci Murat Bardakçı, kültür ve sanatta gelinen noktayı masaya yatırdı.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
Biz Osmanlı'ya Neden İsyan Ettik

‘‘Arap İsyanı” yakın tarihimizin en önemli kırılma noktalarından biri...

KRAL ABDULLAH
Sergi
FEYHEMAN DURAN / İki Dünya Arasında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), 15. yılında Sabancı Holding’in katkıları ve İstanbul Üniversitesi’nin işbirliğiyle ev sahipliği yaptığı “Feyhaman Duran, İki Dünya Arasında” isimli sergi, sanatçının, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş sürecinin izlerini yansıtan sanat pratiğinin izinde, söz konusu dönemin tüm çatışma ve gelişmelerini gözler önüne seriyor...

Kitap Tanıtım
Ruh Risalesi

Ruh gerçeğine dair sorular bu kitapta cevap buluyor…

Abdülhakim Arvasi
Röportaj
IRICICA Osmanlı Devlet Arşivleri Binasına Taşınıyor

IRICICA, bünyesindeki hazine değerindeki özel kütüphanesi ile birlikte, Yıldız Sarayı’ndaki mekanından Bab-ı Ali’de Vilayet Bahçesi’nde bulunan yeni mekanına taşınıyor. Genel Direktör Halit Eren ile konuştuk.

SERRA KARAÇAM
Toplum
ABD’de Hristiyanlar, Müslümanları nasıl görmekte?

ABD’de beyaz Evanjelikler Donald Trump’ın İslam ülkelerinden gelen mülteci karşıtı söylemlerine hak veren bir numaralı topluluk. Evanjelik rahiplerin büyük bir kısmı Müslümanları terörist görüyor. Müslümanların ülkelerindeki şiddetten kaçtığını ve kucaklanmaları gerektiğini savunan rahipler ise bazı çalışmalar yürütmekte...

Kitap Tanıtım
Trump ve Yeni Dünya Düzeni

Müslüman coğrafyada bulunan doğal kaynakların paylaşımı, 11 Eylül’ün kurgu olduğu iddiaları, Irak’ın işgali, Suriye ve ‘‘seküler Kürdistan’’... Trump döneminde neleri bekleyebiliriz?

MUSTAFA ÖNSAY
Röportaj
Yalçın Akdoğan: Cumhurbaşkanlığı Sistemini Halk Seçti

Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun yıllar konuşmalarının hazırlanmasında ön plandaydı ve neredeyse her an yanındaydı. Kendisiyle kitaplarını konuştuk.

DENİZ ERSOY
Kitap Tanıtım
The Oxford Handbook of Islam and Politics

İslam ve Siyasetin El Kitabı şeklinde çevirebileceğimiz, pek çok akademisyen ve bürokratın değerlendirmelerinin yer aldığı kitap, editör imzası olarak John L. Esposito and Emad El-Din Shahin’in ismi ile derlendi.

Kitap Tanıtım
Gökkubbe Akademik Eserler

TÜRK DIŞPOLİTİKASI Osmanlı Dönemi / OSMANLI DEVLETİ’NDE GAYRIMÜSLİMLERİN TOPLUM HAYATI Bursa Örneği / Üç Büyük Gücün Çatışma Alanı KAFKASLAR

Röportaj
Bilimevi'nden yeni bir dergi: Dış Politika

Bilimevi Basın Yayın’dan 19 yıl önce çıkan ve uzun bir süre yayınlanan Dış Politika Dergisi yeniden okuyucu ile buluşuyor. Derginin yönetmenliğini Orta Doğu coğrafyasında sahaya hakim olan gazeteci Mehmet Akif Ersoy üstlendi.

GÜLSÜN UÇAR
Kitap Tanıtım
İslami Edebiyata Giriş

İslam’ın en büyük mucizesi Kur’an’dır; yani Allah’tan gelen söz!.. Nitekim Cenab-ı Hakk’a davet de, Kur’an’ın belirttiği gibi, hikmet ve güzel hitap ile olacaktır…

Edebiyat
İslami romanlar ve Müslümanların romana bakışı

Roman Müslümanlar arasında kahramanların özel hayatlarına ayna tuttuğu için ve Cumhuriyet döneminde dindar kesimlere mensup karakterleri resmedişi ile bir enstrümana dönüştüğüne inanıldığı için uzak durulan bir tür oldu. Cemil Meriç’in romana dair ‘Batı’nın ürettiği bir hastalık’ yorumu da bunu gösteriyor. Sadi Şirazi, Feriddün Attar gibi isimlerin yanı sıra halk romanı diye nitelenebilecek ve sözlü şekilde kalmış Leyla İle Mecnun, Mem’u Zin gibi hikayeler yaygındı. Bununla birlikte yazılı edebiyata geçmediler.

Kitap Tanıtım
Yeryüzü Mektupları ŞAM KİTABI

Taha Kılınç’ın gözünden Şam’ı anlatan kitap, sosyal dokuya dair farklı noktalara değiniyor...

Kitap Tanıtım
RİSALE Yayınları

Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti / Peygamberimizin Hayatı ve Daveti / Kur’an’da Resulullah / Teravih Namazında Peygamber Ölçüsü

Analiz
Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi

Müslümanlar modernizmin yıkıcı etkisini bertaraf edip sadece kendisini değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlığı, yitirmek üzere olduğu içsel huzura ve refaha kalıcı şekilde çekebilmek adına nasıl bir anlatı üretmeli...

BEYTULLAH ÇAKIR
Analiz
Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi

Müslümanlar modernizmin yıkıcı etkisini bertaraf edip sadece kendisini değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlığı, yitirmek üzere olduğu içsel huzura ve refaha kalıcı şekilde çekebilmek adına nasıl bir anlatı üretmeli...

BEYTULLAH ÇAKIR
Analiz
Genç Bir Müslümana Mektuplar

ŞİDDET KARŞITI NASİHATLER… BAE’li bir diplomat olan babasını 19 yaşında Filistinli bir genç öldürdü... Ghobash’ın, Paris Charlie Hebdo olayı ardından, Müslüman gençler ve şiddet ile ilgili mesajları dikkat çekiyor.

GÜLİZ DİNÇ
Kitap Tanıtım
Niçin Ağlıyorsun Elisabeth, Mutlu Değil Miyiz?

James Joyce’un sözü, aslında birçok yazarın edebiyat etkinliğini, o belli belirsiz türe dahil ediyor: “Kingstown İskelesi, dedi Stephen, yalnızca hayal kırıklığına uğramış bir köprü...”

Kitap Tanıtım
HECE Türk Romanı Özel Sayısı

Önemli isimlerin, Türk romanını farklı başlıklarla değerlendirdiği özel sayı kitapçılarda…

Yorum
ARRIVAL Geliş

2016 yapımı bir film Arrival... Geçtiğimiz ay bazı sinemalarda yeniden gösterime girdi. Dijital platformlarda da gösterimde. Ben de yazın açıkhava programlarında da gösterimi süren ve önemsediğim bu filmi yazmak istedim.

AYŞE KARAKÖSE
Tiyatro
Haldun Dormen “Müfettiş” oldu

Büyük usta Haldun Dormen’in baş rolünde oynadığı “Müfettiş”, seyircisiyle buluşuyor.

Kitap Tanıtım
RİSALE Yayınları

İmam-ı Rabbani EBU’L HASEN EN-NEDVI / Ebu’l Hasen En-Nedvi, İmam-ı Rabbani’nin yetifltiği ve yaşadığı kültür çevresine yakın olduğundan, onu ve onun eserlerini en iyi tarzda tanıma yorumlama imkanına hakkıyla sahiptir.

Sergi
İSTANBUL MODERN’DEN REKOR: LİMAN

İstanbul Modern’in yeni sergisi “LİMAN” daha ilk haftasında rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. “LİMAN”ı bir haftada 16 bin kişi gezdi. Perşembe günü ise ziyaretçi sayısı 5 bin 546’ya ulaştı. Böylece müze tarihinde günlük ziyaretçi sayısı rekoru kırıldı.

Sergi
İSTANBUL MODERN’DE FAHRELNISSA ZEID SEÇKİSİ

Modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiye Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda yer veriyor

Sergi
Sanatseverler ‘‘AŞK’’ için Yıldız Holding'de buluştu

Tezhip sanatçısı Naciye Subaşı’nın eserlerinden oluşan ‘‘Aşk’’ adlı sergi kapsamında KO Dergisi’nin düzenlediği iftar programında sanatseverler biraraya geldiler.

Sergi
SANATSAL ZEKA VE YVES SAİNT LAURENT

Podyumların enerjik ses ve görüntüleri Virginia Museum of Fine Arts ile Amerikalılara merhaba dedi.

Kitap Tanıtım
İslami Üniversite Kavramı

İslam’da ilim kavramı, bilim kavramı ile birlikte tartışılageldi... İlim kurumları ise bu konu içinde temel direği oluşturmakta... Kitap bilimin İslamileştirilmesi ve İslami Üniversite modelini ele alıyor…

Eğitim
İbn Haldun Üniversitesi açıldı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. ‘‘GEÇMİŞİ YOK SAYARAK GELECEĞE YÜRÜNMEZ’’

Analiz
Aceleci Sinek Süte Düşer

Bir işin gerektirdiği süreyi, o işin hakkını vermek gerekiyor. Odaklanmak ve süreklilik içinde disiplinli çalışmak size istediklerinizi getirebilir...

MARİ CAMGÖZ PEKTEZOL
Aktüel
Ayasofya'da sabah ezanı

TRT Diyanet Kanalı tarafından düzenlenen ‘Ayasofya’da Kadir Gecesi’ programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez katıldı. Programın ardından geçen yıl olduğu gibi Ayasofya içinden sabah ezanı okundu.

Kitap Tanıtım
Dönüşüm

En önemli Kafka eserlerinden Dönüşüm Ahmet Cemal tercümesiyle sunuldu…

FRANZ KAFKA
Çocuk
Çocuklarda sanat, toplum ve psikoloji

Çocukların hayal gücü, sanat üretimi için son derece önemli... Onlara negatif bildirimden kaçınmak bu yönlerini geliştiriyor.

FATMA TUBA AYDIN
Etkinlik
Temmuz 2017 Etkinlikleri

2017 Temmuz ayı içerisindeki Etkinlikler

Reklam / Tanıtım
Ktp Kitap - Kırtasiye - DVD mağazası. İlk Mağaza Fatih'te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin bünyesi içinde okuru ile daha yakından buluşma noktası Ktp. Binlerce kitabın kırtasiye çeşitlerinin yeni dvd ve cd lerin aylık, haftalık dergilerin bir arada olduğu ilk mağazamız Fatih’te açıldı.

Reklam / Tanıtım
GÖRÜŞ. GÜNÜMÜZ OLAYLARINA KALICI YORUMLAR...

Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını, tarihe düşülen notlar şeklinde Yalçın Akdoğan hazırladı.

08 Haziran 2017
Kapak
3. Sayı Kapak

Haziran 2017 3. Sayı Dergi Kapağı

Kitap Tanıtım
Birlikte Sohbet

Teşhis, tespit ve problemleri anlatmayı bir kenara bırakıp çözüm yollarına bakmak istediğimizden bu köşemizde dertleşmek, paylaşmak, bilgilerimizi içselleştirmek için elimize kalemi aldık.

İÇİNDEKİLER
3. Sayı İçindekiler

Haziran 2017 3. Sayı İçindekiler

KÜNYE
3. Sayı Dergi Künyesi

Haziran 2017 3. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
3. Sayı Editörden

Kitabın Ortası Haziran sayısı sizlere dopdolu bir içerik ile merhaba diyor. Sizler için özenle seçtiğimiz kitapları tanıtıyoruz. Öne çıkan kitaplardan bilmeniz gerekenleri sizler için özetledik. Politik tartışmalardan felsefede sorulmamış sorulara yer veren çeşitli eserler de yine KO 3. sayıda.

Kitap Tanıtım
Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 100. Yıl Anısına

Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anısına, Avrasya Bir Vakfı ile Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Asam bir organizasyon düzenledi. Panlede yapılan tüm konuşmalar bir kitap haline getirildi.

Dergi Tanıtım
Bilimevi Kadın Dergisi

yeryüzünün her köşesinde olup biten olayları ve konuları kadın gözüyle yorumluyor.

Kitap Tanıtım
İşgalin Yapı Taşları

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih sahnesinde karşılaştığı en büyük tehlike nedir? Bunun cevaı olarak birinci sırayı "Fetulahçı Terör Örgürütü" alacaktır.

Kitap Tanıtım
Örneklerle Türk Musevi Basınının Tarihçesi

Türk Basın Biliğinin üyelerinden Nesim Benbanaste'nin 1988 yılında yayın hayatına kazandırdığı eseri, Örneklerle Türk Musevi Basınının Tarihçesi, Türk basın dünyasındaki çeşitlilik ve zenginliği Musevilik çerçevesinde ele almakta.

Kitap Tanıtım
4 Mevsim Rumeli Rüzgarı'nı Eraslan ile konuştuk...

Sibel Eraslan son kitabında, Osmanlı idaresindeki Rumeli'den bugünlere gelişen öyküsünü dört ayrı kuşaktan kadınlar üzerinden kaleme aldı.

Sibel Eraslan
Kitap Tanıtım
İmam-ı Rabbani

Hint bölgei müslümanlarının tarihini, orada İslam'ın karşılaştığı tehlikeleri, sapıklıkları, bunlara karşı mücadele veren İmam-ı Rabbani.

Edebiyat
Zarifoğlu: 2 Saat değil; 38 Yıl artı 2 saat..

Kendisini "Seçkin bir kimse değilim / ismimin baş harfleri acz tutuyor" şeklinde takdim eden Abdurrahman Cahit Zarfioğlu: Ömrü içinde bütün şairlerin başına gelen o'nun da başına geldi. Ekrem Kızıltaş yazdı....

EKREM KIZILTAŞ
Kitap Tanıtım
Aşk-ı Nebi sergisi

Peygamberimiz (sav) doğumunun 1443. yılında, 2007 senesinde "Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi Sergisi"

Dijital
E-kitap, Self-Publishing ve Wattpad…

Yayıcı arayalar, bütçesi olmadığı için kitaplarını yayınlayamayanlar… Artık Trend düşük bütçelerle kişilerin kendi kitaplarını yayınlaması…

Felsefe
Evil in Modern Thought / Princeton Klasikleri

Modern düşüncede kötülük kavramı. 18. yy. Avrupa'sında Lisbon Depremi, Şeytan'ın kendini dışa vurması olarak algılandı.

Kitap Tanıtım
İslam, Hristiyanlık ve Yahudiliğin 4000 yıllık tarihi

Tek bir Tanrı'nın varlığı inancı - Allah, Tanrı, Yahveh - 4000 yıldır sürüyor.

Kitap Tanıtım
Bilim ve Din

20. Yüzyıla damgasını vurmuş bir düşünür olan Bertrand Russell'dan düşünce klasikleri arasına girmiş bir yapıt Din ile Bilim.

Edebiyat
Türk edebiyatında darbe tanıklığı

Aclan Sayılgan'ın Deprem'i, Adalet Ağaoğlu'nun Üçlemesi, Erdal Öz'ün Yaralısın'ı,Emine Işınsı'nun Sancı'sın, Atilla İlhan'ın Sırtlan Payı… Sağ v sol görüşe mensup çeşitli karakterler üzerinden darbe tanıklıklarını okuduğumuz eserleri sisizn için derledik.

Kitap Tanıtım
Bilimsel Nitelikli Akademik çalışmalar.

Klasik edebiyat bilgisi ( Prof. Dr. M.A.Yekta Saraç), Osmanoğulları'nın Tarihi ( Aşık Paşazade), II. Abdulhamid'ten Cumhuriyet'e Miras ( Doç. Dr. Yusuf Tekin)

Dergi Tanıtım
Dış Politika yeniden sizlerle buluşuyor

Ülkemizin ortayaş üzeri düşünür ve yazarı pek çok kişinin eski sayılarını özenle sakladığı Dış Politika, duraklama dönemi sonrasında yeni, genç bir ekiple okuyucusuna merhaba diyor.

Müzik
Tasavvuf'un özü mahfiyettir, nihayeti ise hiçliktir.

Tasavvuf müziğin yeni bir soluk getirerek dikkat çeken Necip Karakaya, bireyin tekamülünde Allah'ı anmanın önemini vurguluyor.

Kitap Tanıtım
Peygamberimizin Hayatı ve daveti, Teravih Namazında Peygambr Ölçüsü

Değişmez, eskimez doğruların ısrarla, heyecanla takipçisi yeniden güzeldünyanın kuruluşunda sorumluluk bilinci ile…

Bienal
İnsanlık Pavyonu: Venedik'te bienale alternatif

İnsanlık Pavyonu (The Pavilion Of Humanity), çağdaş sanatçılar Ekin Onat ve Michal Cole tarafından Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak açıldı.

Sergi
Tezhip sanatında yeni teknik…

29 Mayıs - 7 Temmuz "Aşk" sergisi. Teship sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı segi, Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salanunda…

Röportaj
Portakal: Para, iktidar ve şöhret sanatın önüne geçti

Yüz Yıllık müzayedeci Portakal ailesinin üçüncü kuşak ismi Raffi Portakal, geçmişten günümüze yaptığı müzayedeler ve sergilerle kültür taşıyıcılığı yapmaya devam ediyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
Ashab-ı Kiram

Muhacir, Ensar ve diğerleri… Neden seçilmiş ve üstünler?

Kitap Tanıtım
Sona Ermek

Tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmaları. Edebiyatta 50 yılını geride bırakmış bir yazar Selim ileri. Biz okurlarına 40’ın üzerinde kitap verdi. Şimdi yeni romanıyla karşımızda.

Kitap Tanıtım
İslam'da Resim Yasağı Söylemi

Taliban Buda heykellerini İslam'da resim ve heykekin haram olmasından dolayı mı bombaladı? IŞİD antik eserleri resim yasağını uygulamak için mi yok etti? Müslümanlar Hz. Muhammed'i hedef alan karikatürlere resme karşı oldujları için mi tepkigösterdi?

Kitap Yorum
Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

İktisadi ve sosyal alanda gelişmekten sapma, adaletsizlik ve bozulma…

BEYTULLAH ÇAKIR
Atölye
Okurluk Atölyesi

"Okumak yazmaktan öte bir iştir, daha uysal, daha uygar, daha entellektüeldir…" Borges

Sinema
Eskimeyen Filmler

Yeşilçam'ın unutulmaz klasiklerinden Türkiye sinemasının ödüllü filmlerine kadar uzanan geniş bir seçki derleyen Barış Saydam Yeşil Çam'ın temel motiflerini içeren yapımlarda melodramın nasıl işlendiği, filmlerdeki karaketrlerin seyirciyle kurduğu iletişimin, nasıl şekillendiği gibi sorulara değiniyor.

Yorum
Özgürlüğün Sesi Bilal(ra)

Cannes Film Festivali'nde en ilham verici film seçildi.

AYŞE KARAKÖSE
Festival
Cannes'da Fatih Akın'ın filmine en iyi kadın oyuncu ödülü

70. kez düzenlenen Cannes Film Festivali'nde Fath Akın'ın yönettiği "Solgun" adlı filmdeki rolüyle Diane Kruger "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Festival
21. İstanbul İKSV Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 45. yılında, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir projeyi hayata geçiriyor.

Tiyatro
Haziran'da Tiyatro

Notra Dame - Quasimodo Müzikali (11 - 14 Haziran ), Kibarlık Budalası (8 Haziran ), Öküz (9-20 Haziran), Yetersiz Bakiye (10 Haziran)

Kitap Tanıtım
Fert ve topluma Kur'an'ın mesajı

Kur'an'ın insanlara sunduğu değerler ve kurallarla, ideal toplumun nasıl oluşacağı konusunda çözümleri işlemekte, Kuan teşri'nin özelliklerini, sünnet ile olan ilişkisini konu edinmektedir.

Fantastik
Yeni Osmanlı: 21. Mustafa'nın Amazon maceraları

Sarayda büyük bir sessizlik… Herkeste hüzün ve merak… Şehzade Mustafa gerçekten babası tarafından boğazlatılacak mı?

Felsefe
Doğu Batı arasında İslam

Modern batıda kültürel krizler, ahlaki anarşi, siyasi değişim ve karşılıkların köklerini ele alıyor. Kitap, dini, islami ve metaryalist çerçeveden üç temel dünya görüşüne değiniyor.

Kitap Tanıtım
Olmak ve Sahip Olmak

Mesnelerle çevrili yaşarız. Biz mi onlara sahibiz, onlar mı bize?

Kitap Tanıtım
Anadolu'da Aleviler ve Tahtacılar

1927 öncesine dek Anadolu Alevileri'nin sosyal ve sırri hayatları…

Kitap Tanıtım
Beyaz Dua Evi Çocukları

Küçükler için soyut somut birçok kavramı onların gözünden ele alan çocuk romanı.

Kitap Tanıtım
Osmanlı Suriye'sinde Bitmeyen Mücadele

Tükiye'deki Güneydoğu sorunu dahil, Ortadoğu'daki tüm çalışmaların Osmanlı'nın parçalanmaı sonrası kurulan yapıların şklinden kaynaklandığını düşünüyorsanız bu kitabı okuyun.

Kitap Tanıtım
İslam Hukukuna Giriş

İctihad ve İlim kapısını kapamadan, İslam hukukuna dair bulgulardan değil, yaşayan soluyanbir düşünce tarzından, o düşünce tarzını çevreleyen dünyadan bahsediyor.

Fıkıh
Fatih Minberinden Mü'minlere Hutbeler

Abdurrahman Şeref Güzelyazıcı, yaradılıştan ölüme değin bir insanın slam çerçevesinde alakalı olduğu her konuya değinmekle beraber ele aldığı tüm başlıkları geniş hadis ve tefsir bilgisiyle daha da zengin kılmakta.

Edebiyat
Bod Dylan ve yılan hikayesine dönen NOBEL macerası.

Bob Dylan 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesinin adından uzun süre sessiz kalmıştı. Dylan, ödülü teslim almak için gerekli adımı attı.

Festival
Nordik Film Günleri

Akbank Sanat, 3-30 Haziran 2017 tarihleri arasında, İsveç, Norveç ve Danimarka'da filmlerin gösterileceği Nordik Film Günleri'ne eve sahipliği yapacak.

Kitap Tanıtım
Kardeşlik Ruhu

2008 - 2009 Dünya ekonomik krizinin Batı dünyasında yarattığı çalkantılar, artan işsizlik, fakir ülkelerden göç dalgası, yükselen yabancı düşmanlığı, artan İslam düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı büyük gerilimler yaratmıştır.

Reklam / Tanıtım
ktp kitabevi ilk mağazası Fatih'te

Binlerce kitabın kırtasiye çeşitlerinin yeni dvd ve cd lerin aylık, haftalık dergilerin bir arada olduğu ilk mağazamız Fatih'te açıldı.

26 Mayıs 2017
Fantastik
Yeni Osmanlı: 21. Mustafa'nın Amazon Maceraları

14 yaşında bir genç olarak kaleme aldığı kitapta Albayrak’ın kahramanı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından öldürtülen Şehzade Mustafa.

Kitap Tanıtım
Nasıl Bir Türkiye

İlker Başbuğ’un Kara Harp Okulu’nda, Harp Akademileri Komutanlığı’nda, basın toplantılarında, Atatürk ve Cumhuriyet üzerine yaptığı konuşmaların çerçevesi genellikle güvenlik konularıydı. yaklaşık 900 sayfa tutmaktadır. Bunları gözden geçiren Kaynak Yayınları, konuşmaların bazı bölümlerini bir kitapta topladı…

İlker Başbuğ
18 Mayıs 2017
Dergi Konuları
2. Sayı Kapağı

2. Sayı Kapağı

-
Kitap Tanıtım
Bilimsel Nitelikli Akademik Çalışmalar

Yüksek lisans, doktora tezleri veya akademik unvana sahip yazarların bilimsel araştırmaları GÖKKUBBE de yayınlanıyor.

-
İÇİNDEKİLER
2. Sayı İçindekiler Sayfası

2. Sayı İçindekiler Sayfası

-
Dergi Konuları
2. Sayı Editörden

2. Sayı Editörden

kitabinortasi.com editörleri
Kitap Yorum
İnkilap, ifade özgürlüğü ve idam / İskilipli Mehmet Atıf Hoca

Şapka inkilabından önce yazdığı metnin, inkilabın ardından çoğaltılıp dağıtılması, bir milletin kendi fikirlerini, onun sözleriyle ifade etmesi mi onu mağdur etmişti?

-
Kültür
Tasasızlık Kültürü ve Anaerkil Bir Ülke: Gine

Gösterilenin çok ötesinde bir kıta; MAMA AFRİKA!

FATMA ESMA ARSLAN
Kitap Yorum
Sorunlarla Yüzleşmek

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ un kitabı 'Sorunlarla Yüzleşmek'te, Türkiye’ye eğitim-öğretim sisteminden, milli burjuvaziye, referandumdan, Mustafa Kemal Atatürk’e geniş bir yelpazede bakıyor, analitik bir açıyla yaklaşıyor.

PELİN ALPASLAN
Kapak
Modernite karşısında sahafların direnişi

sahafların dükkanı kimden devraldıkları veya kime devredecekleri, internet kitapçılığına bakış açıları, hükümetin sahaflara yaklaşımı ele alındı.

GÜLSÜN UÇAR
Kültür
Bilimevi Kadın Dergisi Tanıtım

Sadece kadın yazarların yazdığı üç ayda bir yayınlanan süreli düşünce dergisi.

-
Kitap Yorum
Çile devrinin eğilmeyen yazarı: SADIK ALBAYRAK

‘‘Feodalite batının malıdır. Kapilatizmi doğurmuş, sosyalist alternatiflerle baş başa kalmıştır.

-
Tasavvuf
OSMAN NURİ TOPBAŞ / Altın Silsile

Hz. Ebubekir (ra)’den bugüne Altın Silsile…

Sergi
Yaşamda da, Mezar taşında da Lalenin Hikayesi

Osmanlı’dan Avrupa’ya Büyükelçiler vasıtasıyla yola çıkan ve Hollanda’da büyük rağbet gören lale

-
Kitap Tanıtım
Bacıyan-ı Rumdan Günümüze Türk Kadınının İktisadi Hayattaki Yeri

Türk tarihi boyunca gerek İslamiyet öncesi gerekse İslamiyet sonrası Türk kadınının yeri

Kitap Tanıtım
Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

İslam öncesi cehalet dönemi, cehaletten İslam'a geçiş dönemi İslamiyet dönemi ve üçüncü olarak İslam dönemi gelişmelerine değinilmekte

-
Kültür
Moda trendlerinde inançların ve kültürün etkisi

önceleri kendi kültürünü gelenekler ve göreneklere bağlı kalarak yaşayan toplumlar, zamanla pek çok konuda başka kültürlerin etkisi altında kalmıştır.

DENİZ ERSOY
Tefsir
Bilimsel dikkat, dilbilgisi hakimiyeti, nakil ve akli izah: Tefsirü'l Münir

İslam dünyasında itibar edilen bir tefsir olan eser

-
Fıkıh
Büyük İslam İlmihali

Bilmen’in ilmihali, insanın günlük hayatta sıkça veya hayatı boyunca nadiren de olsa karşılaşabileceği neredeyse her durum için rehberliği kapsayan bir kaynak eser

-
Kitap Yorum
Hanedanın Sürgün Öyküsü

Başucumda bir avuç vatan toprağı

Sergi
Osman Hamdi Bey koleksiyonu

Pera Müzesi birbirinden değerli sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor

-
Sergi
57. Uluslararası Venedik Bianeli

2007 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu sergisi, İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, 2014-2034 yılları arasında Türkiye’nin kullanımına tahsis edilen Arsenal’deki uzun süreli mekânda yer alıyor.

Kurgu
Mehdix Olasılık Teorisi

İnsanlığın böylesine büyük sınavlardan geçtiği, savaşların, terörün eksik olmadığı, can kayıplarının her geçen gün arttığı günlerde insanoğlu bir çıkış yolu, bir kurtarıcı arıyor.

-
Kitap Yorum
Demokrasinin Bunalımları

Demokrasi en iyi yönetim biçimi mi yoksa günümüzde ağır bir kriz içerisinde mi?

-
Kitap Yorum
Halka Karşı Demokrasi

28 Şubat dönemin yönetim ruhunu analiz eden kitaplar arsında dikkat çeken bir kitap.

Kim Ne Okuyor
Kim ne okuyor? Niye okuyor?

Ahmet Kekeç, Cem Küçük, Balçiçek İlter, Aburrahman Dilipak / okudukları kitaplar

Kitap Yorum
Sabri Ülker’in Hayat Hikayesi

“Akşama babacığım, unutma, Ülker getir” in Kurucusunun Hayat Hikâyesi

Tiyatro
Tiyatro Önerileri

Şahane Zühürtler, Hisse-i Şayia, Reis Bey, Komik-i Şehir Naşit Bey, Felatun Bey ile Rakım Efendi, Sacide, Annemin Son Çılgınlıkları, IV. Murat

-
Hatıra
Üstad Ali Ulvi Kurucu – Hatıralar

Ali Ulvi Kurucu'nun hatıraları, yakın geçmişimiz için şifre çözücü ve geleceğimizi tayinde yol göstericidir.

-
Kitap Tanıtım
Teravih Namazında Peygamber Ölçüsü

Hz. Peygamberin cemaetle ve tek bafl›na k›ld›¤› teravih namazlar›na dair bilgilere son noktay› koymak hedefi ile yaz›lan bu eser, teravih namaz›n›n 20 rekat oldu¤u noktas›ndaki delilleri aktarmakta.

-
Kitap Tanıtım
Selçuklu’nun Şifreleri

Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında, hala Selçuklu tarihinin yaşayan izlerinin varlığından bahsediyor

Festival
1. İstanbul Uluslararası Çay Festivali

Dünyanın en çok çay tüketilen ülkelerinden olan Türkiye, çay kültürünü 1. Uluslararası İstanbul Çay Festivali’yle konuklarına yaşattı.

-
Edebiyat
Divan Şiirinden Seçmeler

Divan Şiiri Türk milletinin asırlar boyu büyük bir incelik ve zevk ile ortaya koyduğu bir sanat varlığıdır

-
Reklam / Tanıtım
Risale

1985'ten bugüne sizlerle

-
Kitap Tanıtım
Türkiye'ye ayak uydurmak

2002 den sonraki süreçte, siyaset kurumu ve siyasetin ülkeyi yönetmesine tahammülü olmayan vesayet kurumları arasında hepimizin aşina olduğu bir mücadele sürüp gitmekteydi.

-
Manşet

Kültür İdeolojilere Kurban Edildi

Yazdığı yazılar ve yaptığı televizyon programlarıyla Türkiye’deki popüler tarihi sevdiren gazeteci Murat Bardakçı, kültür ve sanatta gelinen noktayı masaya yatırdı. Kültür çöküşü yaşandığını belirten Bardakçı “Her devlet kültürel veya ekonomik bakımdan çökebilir. Fakat bir imparatorluk kültürünün bu derece seviyesiz hale geldiği hiçbir memleket olmamıştır.’’ diyor. Bardakçı, ‘‘Harf değil dil devrimi toplumu cahilleştirdi, her iki alfabe öğretilmeliydi’’ diyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
E- BÜLTENLER
E- BÜLTENLER
  • ZİYARETÇİ
  • /
  • LİMİTLİ KULLANIM
En Yeni
07 Temmuz 2017
Kitap Tanıtım
Öteki Sağlık

Uzun süredir Televizyonlarda sağlık, beslenme ve alternatif tıp konulu programlarının yanı sıra naturapatik uygulamaları ile geniş kitlelere ulaşan Nuray Karpuzcu’nun Öteki Sağlık isimli kitabına ilgi her geçen gün artıyor.

NURAY KARPUZCU
04 Temmuz 2017
Kapak
4. Sayı Kapak

Temmuz 2017 4. Sayı Dergi Kapağı

Kitap Tanıtım
Birlikte Sohbet

Teşhis, tespit ve problemleri anlatmayı bir kenara bırakıp çözüm yollarına bakmak istediğimizden bu köşemizde dertleşmek, paylaşmak, bilgilerimizi içselleştirmek için elimize kalemi aldık.

İÇİNDEKİLER
4. Sayı İçindekiler

Temmuz 2017 4. Sayı İçindekiler

KÜNYE
4. Sayı Dergi Künyesi

Temmuz 2017 4. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
4. Sayı Editörden

Temmuz 2017 4. Sayı Editör Yazısı

Röportaj
Kültür İdeolojilere Kurban Edildi

Yazdığı yazılar ve yaptığı televizyon programlarıyla Türkiye’deki popüler tarihi sevdiren gazeteci Murat Bardakçı, kültür ve sanatta gelinen noktayı masaya yatırdı.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
Biz Osmanlı'ya Neden İsyan Ettik

‘‘Arap İsyanı” yakın tarihimizin en önemli kırılma noktalarından biri...

KRAL ABDULLAH
Sergi
FEYHEMAN DURAN / İki Dünya Arasında

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM), 15. yılında Sabancı Holding’in katkıları ve İstanbul Üniversitesi’nin işbirliğiyle ev sahipliği yaptığı “Feyhaman Duran, İki Dünya Arasında” isimli sergi, sanatçının, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet’e geçiş sürecinin izlerini yansıtan sanat pratiğinin izinde, söz konusu dönemin tüm çatışma ve gelişmelerini gözler önüne seriyor...

Kitap Tanıtım
Ruh Risalesi

Ruh gerçeğine dair sorular bu kitapta cevap buluyor…

Abdülhakim Arvasi
Röportaj
IRICICA Osmanlı Devlet Arşivleri Binasına Taşınıyor

IRICICA, bünyesindeki hazine değerindeki özel kütüphanesi ile birlikte, Yıldız Sarayı’ndaki mekanından Bab-ı Ali’de Vilayet Bahçesi’nde bulunan yeni mekanına taşınıyor. Genel Direktör Halit Eren ile konuştuk.

SERRA KARAÇAM
Toplum
ABD’de Hristiyanlar, Müslümanları nasıl görmekte?

ABD’de beyaz Evanjelikler Donald Trump’ın İslam ülkelerinden gelen mülteci karşıtı söylemlerine hak veren bir numaralı topluluk. Evanjelik rahiplerin büyük bir kısmı Müslümanları terörist görüyor. Müslümanların ülkelerindeki şiddetten kaçtığını ve kucaklanmaları gerektiğini savunan rahipler ise bazı çalışmalar yürütmekte...

Kitap Tanıtım
Trump ve Yeni Dünya Düzeni

Müslüman coğrafyada bulunan doğal kaynakların paylaşımı, 11 Eylül’ün kurgu olduğu iddiaları, Irak’ın işgali, Suriye ve ‘‘seküler Kürdistan’’... Trump döneminde neleri bekleyebiliriz?

MUSTAFA ÖNSAY
Röportaj
Yalçın Akdoğan: Cumhurbaşkanlığı Sistemini Halk Seçti

Yalçın Akdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun yıllar konuşmalarının hazırlanmasında ön plandaydı ve neredeyse her an yanındaydı. Kendisiyle kitaplarını konuştuk.

DENİZ ERSOY
Kitap Tanıtım
The Oxford Handbook of Islam and Politics

İslam ve Siyasetin El Kitabı şeklinde çevirebileceğimiz, pek çok akademisyen ve bürokratın değerlendirmelerinin yer aldığı kitap, editör imzası olarak John L. Esposito and Emad El-Din Shahin’in ismi ile derlendi.

Kitap Tanıtım
Gökkubbe Akademik Eserler

TÜRK DIŞPOLİTİKASI Osmanlı Dönemi / OSMANLI DEVLETİ’NDE GAYRIMÜSLİMLERİN TOPLUM HAYATI Bursa Örneği / Üç Büyük Gücün Çatışma Alanı KAFKASLAR

Röportaj
Bilimevi'nden yeni bir dergi: Dış Politika

Bilimevi Basın Yayın’dan 19 yıl önce çıkan ve uzun bir süre yayınlanan Dış Politika Dergisi yeniden okuyucu ile buluşuyor. Derginin yönetmenliğini Orta Doğu coğrafyasında sahaya hakim olan gazeteci Mehmet Akif Ersoy üstlendi.

GÜLSÜN UÇAR
Kitap Tanıtım
İslami Edebiyata Giriş

İslam’ın en büyük mucizesi Kur’an’dır; yani Allah’tan gelen söz!.. Nitekim Cenab-ı Hakk’a davet de, Kur’an’ın belirttiği gibi, hikmet ve güzel hitap ile olacaktır…

Edebiyat
İslami romanlar ve Müslümanların romana bakışı

Roman Müslümanlar arasında kahramanların özel hayatlarına ayna tuttuğu için ve Cumhuriyet döneminde dindar kesimlere mensup karakterleri resmedişi ile bir enstrümana dönüştüğüne inanıldığı için uzak durulan bir tür oldu. Cemil Meriç’in romana dair ‘Batı’nın ürettiği bir hastalık’ yorumu da bunu gösteriyor. Sadi Şirazi, Feriddün Attar gibi isimlerin yanı sıra halk romanı diye nitelenebilecek ve sözlü şekilde kalmış Leyla İle Mecnun, Mem’u Zin gibi hikayeler yaygındı. Bununla birlikte yazılı edebiyata geçmediler.

Kitap Tanıtım
Yeryüzü Mektupları ŞAM KİTABI

Taha Kılınç’ın gözünden Şam’ı anlatan kitap, sosyal dokuya dair farklı noktalara değiniyor...

Kitap Tanıtım
RİSALE Yayınları

Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti / Peygamberimizin Hayatı ve Daveti / Kur’an’da Resulullah / Teravih Namazında Peygamber Ölçüsü

Analiz
Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi

Müslümanlar modernizmin yıkıcı etkisini bertaraf edip sadece kendisini değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlığı, yitirmek üzere olduğu içsel huzura ve refaha kalıcı şekilde çekebilmek adına nasıl bir anlatı üretmeli...

BEYTULLAH ÇAKIR
Analiz
Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi

Müslümanlar modernizmin yıkıcı etkisini bertaraf edip sadece kendisini değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlığı, yitirmek üzere olduğu içsel huzura ve refaha kalıcı şekilde çekebilmek adına nasıl bir anlatı üretmeli...

BEYTULLAH ÇAKIR
Analiz
Genç Bir Müslümana Mektuplar

ŞİDDET KARŞITI NASİHATLER… BAE’li bir diplomat olan babasını 19 yaşında Filistinli bir genç öldürdü... Ghobash’ın, Paris Charlie Hebdo olayı ardından, Müslüman gençler ve şiddet ile ilgili mesajları dikkat çekiyor.

GÜLİZ DİNÇ
Kitap Tanıtım
Niçin Ağlıyorsun Elisabeth, Mutlu Değil Miyiz?

James Joyce’un sözü, aslında birçok yazarın edebiyat etkinliğini, o belli belirsiz türe dahil ediyor: “Kingstown İskelesi, dedi Stephen, yalnızca hayal kırıklığına uğramış bir köprü...”

Kitap Tanıtım
HECE Türk Romanı Özel Sayısı

Önemli isimlerin, Türk romanını farklı başlıklarla değerlendirdiği özel sayı kitapçılarda…

Yorum
ARRIVAL Geliş

2016 yapımı bir film Arrival... Geçtiğimiz ay bazı sinemalarda yeniden gösterime girdi. Dijital platformlarda da gösterimde. Ben de yazın açıkhava programlarında da gösterimi süren ve önemsediğim bu filmi yazmak istedim.

AYŞE KARAKÖSE
Tiyatro
Haldun Dormen “Müfettiş” oldu

Büyük usta Haldun Dormen’in baş rolünde oynadığı “Müfettiş”, seyircisiyle buluşuyor.

Kitap Tanıtım
RİSALE Yayınları

İmam-ı Rabbani EBU’L HASEN EN-NEDVI / Ebu’l Hasen En-Nedvi, İmam-ı Rabbani’nin yetifltiği ve yaşadığı kültür çevresine yakın olduğundan, onu ve onun eserlerini en iyi tarzda tanıma yorumlama imkanına hakkıyla sahiptir.

Sergi
İSTANBUL MODERN’DEN REKOR: LİMAN

İstanbul Modern’in yeni sergisi “LİMAN” daha ilk haftasında rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. “LİMAN”ı bir haftada 16 bin kişi gezdi. Perşembe günü ise ziyaretçi sayısı 5 bin 546’ya ulaştı. Böylece müze tarihinde günlük ziyaretçi sayısı rekoru kırıldı.

Sergi
İSTANBUL MODERN’DE FAHRELNISSA ZEID SEÇKİSİ

Modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in kapsamlı bir koleksiyonuna sahip İstanbul Modern, sanatçının yapıtlarından oluşan bir seçkiye Kısa Süreli Sergiler Alanı’nda yer veriyor

Sergi
Sanatseverler ‘‘AŞK’’ için Yıldız Holding'de buluştu

Tezhip sanatçısı Naciye Subaşı’nın eserlerinden oluşan ‘‘Aşk’’ adlı sergi kapsamında KO Dergisi’nin düzenlediği iftar programında sanatseverler biraraya geldiler.

Sergi
SANATSAL ZEKA VE YVES SAİNT LAURENT

Podyumların enerjik ses ve görüntüleri Virginia Museum of Fine Arts ile Amerikalılara merhaba dedi.

Kitap Tanıtım
İslami Üniversite Kavramı

İslam’da ilim kavramı, bilim kavramı ile birlikte tartışılageldi... İlim kurumları ise bu konu içinde temel direği oluşturmakta... Kitap bilimin İslamileştirilmesi ve İslami Üniversite modelini ele alıyor…

Eğitim
İbn Haldun Üniversitesi açıldı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. ‘‘GEÇMİŞİ YOK SAYARAK GELECEĞE YÜRÜNMEZ’’

Analiz
Aceleci Sinek Süte Düşer

Bir işin gerektirdiği süreyi, o işin hakkını vermek gerekiyor. Odaklanmak ve süreklilik içinde disiplinli çalışmak size istediklerinizi getirebilir...

MARİ CAMGÖZ PEKTEZOL
Aktüel
Ayasofya'da sabah ezanı

TRT Diyanet Kanalı tarafından düzenlenen ‘Ayasofya’da Kadir Gecesi’ programına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez katıldı. Programın ardından geçen yıl olduğu gibi Ayasofya içinden sabah ezanı okundu.

Kitap Tanıtım
Dönüşüm

En önemli Kafka eserlerinden Dönüşüm Ahmet Cemal tercümesiyle sunuldu…

FRANZ KAFKA
Çocuk
Çocuklarda sanat, toplum ve psikoloji

Çocukların hayal gücü, sanat üretimi için son derece önemli... Onlara negatif bildirimden kaçınmak bu yönlerini geliştiriyor.

FATMA TUBA AYDIN
Etkinlik
Temmuz 2017 Etkinlikleri

2017 Temmuz ayı içerisindeki Etkinlikler

Reklam / Tanıtım
Ktp Kitap - Kırtasiye - DVD mağazası. İlk Mağaza Fatih'te Açıldı

Bilimevi A.Ş.’nin bünyesi içinde okuru ile daha yakından buluşma noktası Ktp. Binlerce kitabın kırtasiye çeşitlerinin yeni dvd ve cd lerin aylık, haftalık dergilerin bir arada olduğu ilk mağazamız Fatih’te açıldı.

Reklam / Tanıtım
GÖRÜŞ. GÜNÜMÜZ OLAYLARINA KALICI YORUMLAR...

Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarını, tarihe düşülen notlar şeklinde Yalçın Akdoğan hazırladı.

08 Haziran 2017
Kapak
3. Sayı Kapak

Haziran 2017 3. Sayı Dergi Kapağı

Kitap Tanıtım
Birlikte Sohbet

Teşhis, tespit ve problemleri anlatmayı bir kenara bırakıp çözüm yollarına bakmak istediğimizden bu köşemizde dertleşmek, paylaşmak, bilgilerimizi içselleştirmek için elimize kalemi aldık.

İÇİNDEKİLER
3. Sayı İçindekiler

Haziran 2017 3. Sayı İçindekiler

KÜNYE
3. Sayı Dergi Künyesi

Haziran 2017 3. Sayı Dergi Künyesi

EDİTÖRDEN
3. Sayı Editörden

Kitabın Ortası Haziran sayısı sizlere dopdolu bir içerik ile merhaba diyor. Sizler için özenle seçtiğimiz kitapları tanıtıyoruz. Öne çıkan kitaplardan bilmeniz gerekenleri sizler için özetledik. Politik tartışmalardan felsefede sorulmamış sorulara yer veren çeşitli eserler de yine KO 3. sayıda.

Kitap Tanıtım
Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 100. Yıl Anısına

Batı Trakya Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anısına, Avrasya Bir Vakfı ile Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Asam bir organizasyon düzenledi. Panlede yapılan tüm konuşmalar bir kitap haline getirildi.

Dergi Tanıtım
Bilimevi Kadın Dergisi

yeryüzünün her köşesinde olup biten olayları ve konuları kadın gözüyle yorumluyor.

Kitap Tanıtım
İşgalin Yapı Taşları

Türkiye Cumhuriyeti'nin tarih sahnesinde karşılaştığı en büyük tehlike nedir? Bunun cevaı olarak birinci sırayı "Fetulahçı Terör Örgürütü" alacaktır.

Kitap Tanıtım
Örneklerle Türk Musevi Basınının Tarihçesi

Türk Basın Biliğinin üyelerinden Nesim Benbanaste'nin 1988 yılında yayın hayatına kazandırdığı eseri, Örneklerle Türk Musevi Basınının Tarihçesi, Türk basın dünyasındaki çeşitlilik ve zenginliği Musevilik çerçevesinde ele almakta.

Kitap Tanıtım
4 Mevsim Rumeli Rüzgarı'nı Eraslan ile konuştuk...

Sibel Eraslan son kitabında, Osmanlı idaresindeki Rumeli'den bugünlere gelişen öyküsünü dört ayrı kuşaktan kadınlar üzerinden kaleme aldı.

Sibel Eraslan
Kitap Tanıtım
İmam-ı Rabbani

Hint bölgei müslümanlarının tarihini, orada İslam'ın karşılaştığı tehlikeleri, sapıklıkları, bunlara karşı mücadele veren İmam-ı Rabbani.

Edebiyat
Zarifoğlu: 2 Saat değil; 38 Yıl artı 2 saat..

Kendisini "Seçkin bir kimse değilim / ismimin baş harfleri acz tutuyor" şeklinde takdim eden Abdurrahman Cahit Zarfioğlu: Ömrü içinde bütün şairlerin başına gelen o'nun da başına geldi. Ekrem Kızıltaş yazdı....

EKREM KIZILTAŞ
Kitap Tanıtım
Aşk-ı Nebi sergisi

Peygamberimiz (sav) doğumunun 1443. yılında, 2007 senesinde "Hicaz'dan İstanbul'a Hz. Peygamber Sevgisi Sergisi"

Dijital
E-kitap, Self-Publishing ve Wattpad…

Yayıcı arayalar, bütçesi olmadığı için kitaplarını yayınlayamayanlar… Artık Trend düşük bütçelerle kişilerin kendi kitaplarını yayınlaması…

Felsefe
Evil in Modern Thought / Princeton Klasikleri

Modern düşüncede kötülük kavramı. 18. yy. Avrupa'sında Lisbon Depremi, Şeytan'ın kendini dışa vurması olarak algılandı.

Kitap Tanıtım
İslam, Hristiyanlık ve Yahudiliğin 4000 yıllık tarihi

Tek bir Tanrı'nın varlığı inancı - Allah, Tanrı, Yahveh - 4000 yıldır sürüyor.

Kitap Tanıtım
Bilim ve Din

20. Yüzyıla damgasını vurmuş bir düşünür olan Bertrand Russell'dan düşünce klasikleri arasına girmiş bir yapıt Din ile Bilim.

Edebiyat
Türk edebiyatında darbe tanıklığı

Aclan Sayılgan'ın Deprem'i, Adalet Ağaoğlu'nun Üçlemesi, Erdal Öz'ün Yaralısın'ı,Emine Işınsı'nun Sancı'sın, Atilla İlhan'ın Sırtlan Payı… Sağ v sol görüşe mensup çeşitli karakterler üzerinden darbe tanıklıklarını okuduğumuz eserleri sisizn için derledik.

Kitap Tanıtım
Bilimsel Nitelikli Akademik çalışmalar.

Klasik edebiyat bilgisi ( Prof. Dr. M.A.Yekta Saraç), Osmanoğulları'nın Tarihi ( Aşık Paşazade), II. Abdulhamid'ten Cumhuriyet'e Miras ( Doç. Dr. Yusuf Tekin)

Dergi Tanıtım
Dış Politika yeniden sizlerle buluşuyor

Ülkemizin ortayaş üzeri düşünür ve yazarı pek çok kişinin eski sayılarını özenle sakladığı Dış Politika, duraklama dönemi sonrasında yeni, genç bir ekiple okuyucusuna merhaba diyor.

Müzik
Tasavvuf'un özü mahfiyettir, nihayeti ise hiçliktir.

Tasavvuf müziğin yeni bir soluk getirerek dikkat çeken Necip Karakaya, bireyin tekamülünde Allah'ı anmanın önemini vurguluyor.

Kitap Tanıtım
Peygamberimizin Hayatı ve daveti, Teravih Namazında Peygambr Ölçüsü

Değişmez, eskimez doğruların ısrarla, heyecanla takipçisi yeniden güzeldünyanın kuruluşunda sorumluluk bilinci ile…

Bienal
İnsanlık Pavyonu: Venedik'te bienale alternatif

İnsanlık Pavyonu (The Pavilion Of Humanity), çağdaş sanatçılar Ekin Onat ve Michal Cole tarafından Venedik Bienali ile eş zamanlı olarak açıldı.

Sergi
Tezhip sanatında yeni teknik…

29 Mayıs - 7 Temmuz "Aşk" sergisi. Teship sanatının en güzel örneklerinin yer aldığı segi, Yıldız Holding Seminer ve Sergi Salanunda…

Röportaj
Portakal: Para, iktidar ve şöhret sanatın önüne geçti

Yüz Yıllık müzayedeci Portakal ailesinin üçüncü kuşak ismi Raffi Portakal, geçmişten günümüze yaptığı müzayedeler ve sergilerle kültür taşıyıcılığı yapmaya devam ediyor.

KÜBRA SÖNMEZIŞIK
Kitap Tanıtım
Ashab-ı Kiram

Muhacir, Ensar ve diğerleri… Neden seçilmiş ve üstünler?

Kitap Tanıtım
Sona Ermek

Tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmaları. Edebiyatta 50 yılını geride bırakmış bir yazar Selim ileri. Biz okurlarına 40’ın üzerinde kitap verdi. Şimdi yeni romanıyla karşımızda.

Kitap Tanıtım
İslam'da Resim Yasağı Söylemi

Taliban Buda heykellerini İslam'da resim ve heykekin haram olmasından dolayı mı bombaladı? IŞİD antik eserleri resim yasağını uygulamak için mi yok etti? Müslümanlar Hz. Muhammed'i hedef alan karikatürlere resme karşı oldujları için mi tepkigösterdi?

Kitap Yorum
Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

İktisadi ve sosyal alanda gelişmekten sapma, adaletsizlik ve bozulma…

BEYTULLAH ÇAKIR
Atölye
Okurluk Atölyesi

"Okumak yazmaktan öte bir iştir, daha uysal, daha uygar, daha entellektüeldir…" Borges

Sinema
Eskimeyen Filmler

Yeşilçam'ın unutulmaz klasiklerinden Türkiye sinemasının ödüllü filmlerine kadar uzanan geniş bir seçki derleyen Barış Saydam Yeşil Çam'ın temel motiflerini içeren yapımlarda melodramın nasıl işlendiği, filmlerdeki karaketrlerin seyirciyle kurduğu iletişimin, nasıl şekillendiği gibi sorulara değiniyor.

Yorum
Özgürlüğün Sesi Bilal(ra)

Cannes Film Festivali'nde en ilham verici film seçildi.

AYŞE KARAKÖSE
Festival
Cannes'da Fatih Akın'ın filmine en iyi kadın oyuncu ödülü

70. kez düzenlenen Cannes Film Festivali'nde Fath Akın'ın yönettiği "Solgun" adlı filmdeki rolüyle Diane Kruger "En İyi Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Festival
21. İstanbul İKSV Tiyatro Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı 45. yılında, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir projeyi hayata geçiriyor.

Tiyatro
Haziran'da Tiyatro

Notra Dame - Quasimodo Müzikali (11 - 14 Haziran ), Kibarlık Budalası (8 Haziran ), Öküz (9-20 Haziran), Yetersiz Bakiye (10 Haziran)

Kitap Tanıtım
Fert ve topluma Kur'an'ın mesajı

Kur'an'ın insanlara sunduğu değerler ve kurallarla, ideal toplumun nasıl oluşacağı konusunda çözümleri işlemekte, Kuan teşri'nin özelliklerini, sünnet ile olan ilişkisini konu edinmektedir.

Fantastik
Yeni Osmanlı: 21. Mustafa'nın Amazon maceraları

Sarayda büyük bir sessizlik… Herkeste hüzün ve merak… Şehzade Mustafa gerçekten babası tarafından boğazlatılacak mı?

Felsefe
Doğu Batı arasında İslam

Modern batıda kültürel krizler, ahlaki anarşi, siyasi değişim ve karşılıkların köklerini ele alıyor. Kitap, dini, islami ve metaryalist çerçeveden üç temel dünya görüşüne değiniyor.

Kitap Tanıtım
Olmak ve Sahip Olmak

Mesnelerle çevrili yaşarız. Biz mi onlara sahibiz, onlar mı bize?

Kitap Tanıtım
Anadolu'da Aleviler ve Tahtacılar

1927 öncesine dek Anadolu Alevileri'nin sosyal ve sırri hayatları…

Kitap Tanıtım
Beyaz Dua Evi Çocukları

Küçükler için soyut somut birçok kavramı onların gözünden ele alan çocuk romanı.

Kitap Tanıtım
Osmanlı Suriye'sinde Bitmeyen Mücadele

Tükiye'deki Güneydoğu sorunu dahil, Ortadoğu'daki tüm çalışmaların Osmanlı'nın parçalanmaı sonrası kurulan yapıların şklinden kaynaklandığını düşünüyorsanız bu kitabı okuyun.

Kitap Tanıtım
İslam Hukukuna Giriş

İctihad ve İlim kapısını kapamadan, İslam hukukuna dair bulgulardan değil, yaşayan soluyanbir düşünce tarzından, o düşünce tarzını çevreleyen dünyadan bahsediyor.

Fıkıh
Fatih Minberinden Mü'minlere Hutbeler

Abdurrahman Şeref Güzelyazıcı, yaradılıştan ölüme değin bir insanın slam çerçevesinde alakalı olduğu her konuya değinmekle beraber ele aldığı tüm başlıkları geniş hadis ve tefsir bilgisiyle daha da zengin kılmakta.

Edebiyat
Bod Dylan ve yılan hikayesine dönen NOBEL macerası.

Bob Dylan 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesinin adından uzun süre sessiz kalmıştı. Dylan, ödülü teslim almak için gerekli adımı attı.

Festival
Nordik Film Günleri

Akbank Sanat, 3-30 Haziran 2017 tarihleri arasında, İsveç, Norveç ve Danimarka'da filmlerin gösterileceği Nordik Film Günleri'ne eve sahipliği yapacak.

Kitap Tanıtım
Kardeşlik Ruhu

2008 - 2009 Dünya ekonomik krizinin Batı dünyasında yarattığı çalkantılar, artan işsizlik, fakir ülkelerden göç dalgası, yükselen yabancı düşmanlığı, artan İslam düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı büyük gerilimler yaratmıştır.

Reklam / Tanıtım
ktp kitabevi ilk mağazası Fatih'te

Binlerce kitabın kırtasiye çeşitlerinin yeni dvd ve cd lerin aylık, haftalık dergilerin bir arada olduğu ilk mağazamız Fatih'te açıldı.

26 Mayıs 2017
Fantastik
Yeni Osmanlı: 21. Mustafa'nın Amazon Maceraları

14 yaşında bir genç olarak kaleme aldığı kitapta Albayrak’ın kahramanı, Kanuni Sultan Süleyman tarafından öldürtülen Şehzade Mustafa.

Kitap Tanıtım
Nasıl Bir Türkiye

İlker Başbuğ’un Kara Harp Okulu’nda, Harp Akademileri Komutanlığı’nda, basın toplantılarında, Atatürk ve Cumhuriyet üzerine yaptığı konuşmaların çerçevesi genellikle güvenlik konularıydı. yaklaşık 900 sayfa tutmaktadır. Bunları gözden geçiren Kaynak Yayınları, konuşmaların bazı bölümlerini bir kitapta topladı…

İlker Başbuğ
18 Mayıs 2017
Dergi Konuları
2. Sayı Kapağı

2. Sayı Kapağı

-
Kitap Tanıtım
Bilimsel Nitelikli Akademik Çalışmalar

Yüksek lisans, doktora tezleri veya akademik unvana sahip yazarların bilimsel araştırmaları GÖKKUBBE de yayınlanıyor.

-
İÇİNDEKİLER
2. Sayı İçindekiler Sayfası

2. Sayı İçindekiler Sayfası

-
Dergi Konuları
2. Sayı Editörden

2. Sayı Editörden

kitabinortasi.com editörleri
Kitap Yorum
İnkilap, ifade özgürlüğü ve idam / İskilipli Mehmet Atıf Hoca

Şapka inkilabından önce yazdığı metnin, inkilabın ardından çoğaltılıp dağıtılması, bir milletin kendi fikirlerini, onun sözleriyle ifade etmesi mi onu mağdur etmişti?

-
Kültür
Tasasızlık Kültürü ve Anaerkil Bir Ülke: Gine

Gösterilenin çok ötesinde bir kıta; MAMA AFRİKA!

FATMA ESMA ARSLAN
Kitap Yorum
Sorunlarla Yüzleşmek

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ un kitabı 'Sorunlarla Yüzleşmek'te, Türkiye’ye eğitim-öğretim sisteminden, milli burjuvaziye, referandumdan, Mustafa Kemal Atatürk’e geniş bir yelpazede bakıyor, analitik bir açıyla yaklaşıyor.

PELİN ALPASLAN
Kapak
Modernite karşısında sahafların direnişi

sahafların dükkanı kimden devraldıkları veya kime devredecekleri, internet kitapçılığına bakış açıları, hükümetin sahaflara yaklaşımı ele alındı.

GÜLSÜN UÇAR
Kültür
Bilimevi Kadın Dergisi Tanıtım

Sadece kadın yazarların yazdığı üç ayda bir yayınlanan süreli düşünce dergisi.

-
Kitap Yorum
Çile devrinin eğilmeyen yazarı: SADIK ALBAYRAK

‘‘Feodalite batının malıdır. Kapilatizmi doğurmuş, sosyalist alternatiflerle baş başa kalmıştır.

-
Tasavvuf
OSMAN NURİ TOPBAŞ / Altın Silsile

Hz. Ebubekir (ra)’den bugüne Altın Silsile…

Sergi
Yaşamda da, Mezar taşında da Lalenin Hikayesi

Osmanlı’dan Avrupa’ya Büyükelçiler vasıtasıyla yola çıkan ve Hollanda’da büyük rağbet gören lale

-
Kitap Tanıtım
Bacıyan-ı Rumdan Günümüze Türk Kadınının İktisadi Hayattaki Yeri

Türk tarihi boyunca gerek İslamiyet öncesi gerekse İslamiyet sonrası Türk kadınının yeri

Kitap Tanıtım
Müslümanların Gerilemesiyle Dünya Neler Kaybetti?

İslam öncesi cehalet dönemi, cehaletten İslam'a geçiş dönemi İslamiyet dönemi ve üçüncü olarak İslam dönemi gelişmelerine değinilmekte

-
Kültür
Moda trendlerinde inançların ve kültürün etkisi

önceleri kendi kültürünü gelenekler ve göreneklere bağlı kalarak yaşayan toplumlar, zamanla pek çok konuda başka kültürlerin etkisi altında kalmıştır.

DENİZ ERSOY
Tefsir
Bilimsel dikkat, dilbilgisi hakimiyeti, nakil ve akli izah: Tefsirü'l Münir

İslam dünyasında itibar edilen bir tefsir olan eser

-
Fıkıh
Büyük İslam İlmihali

Bilmen’in ilmihali, insanın günlük hayatta sıkça veya hayatı boyunca nadiren de olsa karşılaşabileceği neredeyse her durum için rehberliği kapsayan bir kaynak eser

-
Kitap Yorum
Hanedanın Sürgün Öyküsü

Başucumda bir avuç vatan toprağı

Sergi
Osman Hamdi Bey koleksiyonu

Pera Müzesi birbirinden değerli sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor

-
Sergi
57. Uluslararası Venedik Bianeli

2007 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu sergisi, İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, 2014-2034 yılları arasında Türkiye’nin kullanımına tahsis edilen Arsenal’deki uzun süreli mekânda yer alıyor.

Kurgu
Mehdix Olasılık Teorisi

İnsanlığın böylesine büyük sınavlardan geçtiği, savaşların, terörün eksik olmadığı, can kayıplarının her geçen gün arttığı günlerde insanoğlu bir çıkış yolu, bir kurtarıcı arıyor.

-
Kitap Yorum
Demokrasinin Bunalımları

Demokrasi en iyi yönetim biçimi mi yoksa günümüzde ağır bir kriz içerisinde mi?

-
Kitap Yorum
Halka Karşı Demokrasi

28 Şubat dönemin yönetim ruhunu analiz eden kitaplar arsında dikkat çeken bir kitap.

Kim Ne Okuyor
Kim ne okuyor? Niye okuyor?

Ahmet Kekeç, Cem Küçük, Balçiçek İlter, Aburrahman Dilipak / okudukları kitaplar

Kitap Yorum
Sabri Ülker’in Hayat Hikayesi

“Akşama babacığım, unutma, Ülker getir” in Kurucusunun Hayat Hikâyesi

Tiyatro
Tiyatro Önerileri

Şahane Zühürtler, Hisse-i Şayia, Reis Bey, Komik-i Şehir Naşit Bey, Felatun Bey ile Rakım Efendi, Sacide, Annemin Son Çılgınlıkları, IV. Murat

-
Hatıra
Üstad Ali Ulvi Kurucu – Hatıralar

Ali Ulvi Kurucu'nun hatıraları, yakın geçmişimiz için şifre çözücü ve geleceğimizi tayinde yol göstericidir.

-
Kitap Tanıtım
Teravih Namazında Peygamber Ölçüsü

Hz. Peygamberin cemaetle ve tek bafl›na k›ld›¤› teravih namazlar›na dair bilgilere son noktay› koymak hedefi ile yaz›lan bu eser, teravih namaz›n›n 20 rekat oldu¤u noktas›ndaki delilleri aktarmakta.

-
Kitap Tanıtım
Selçuklu’nun Şifreleri

Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında, hala Selçuklu tarihinin yaşayan izlerinin varlığından bahsediyor

Festival
1. İstanbul Uluslararası Çay Festivali

Dünyanın en çok çay tüketilen ülkelerinden olan Türkiye, çay kültürünü 1. Uluslararası İstanbul Çay Festivali’yle konuklarına yaşattı.

-
Edebiyat
Divan Şiirinden Seçmeler

Divan Şiiri Türk milletinin asırlar boyu büyük bir incelik ve zevk ile ortaya koyduğu bir sanat varlığıdır

-
Reklam / Tanıtım
Risale

1985'ten bugüne sizlerle

-
Kitap Tanıtım
Türkiye'ye ayak uydurmak

2002 den sonraki süreçte, siyaset kurumu ve siyasetin ülkeyi yönetmesine tahammülü olmayan vesayet kurumları arasında hepimizin aşina olduğu bir mücadele sürüp gitmekteydi.

-