Mars’ta Yaşam Mümkün mü?

Mars gezegenine mimarlık çalışması yapan ekibin içinde yer alan Saadet Yüncü ile projenin detaylarını ve Mars’ın mimari özelliklerini konuştuk. Yüncü, “Araştırmalarımızda, Ürdün, çöl ekolojisiyle değişmemiş antik bir esasa, elli milyon yılda gerçekleşen sıvı erozyon süreçlerinden ortaya çıkan muhteşem bir heterojen dokuya sahiptir. Wadi Rum (Ay’ın Vadisi) sahip olduğu kumtaşı, kum tepeleri, granit gibi Jeolojik katmanları, kaya oluşumları, kanyon, vadi ve yüksek dağ oluşumlarıyla Mars ile benzerlikler gösteriyor.” diyor.

Mars çalışmalarına kabul edilen ilk Türk oldunuz, neler hissettiniz?

Architectural Association tarafından Ürdün’de düzenlenen Mars Gezegeni üzerinde yürütülen tasarım-araştırma çalışmalarına katıldım. AA Jordan Visiting School tarafından Mars üzerine daha önce çalışmalar yürütülmüş fakat hiç Türk katılmamıştır. Koordinatörümüz, Ürdün’de bugüne kadar yürüttüğümüz tasarım-araştırma çalışmalarına katılan İlk Türk’ün benim olduğumu söylediğinde, çok heyecanlandım. Böyle bir ekibin parçası olmaktan gurur duydum.

Mars’ın Ekolojine Uygun Bölge

Mars gezegeni yapısı hakkındaki çalışmalarınız hangi noktada?

Tasarım araştırma çalışmalarımız boyunca, Wadi Rum’da Mars’ın doğal ekolojisine yönelik araştırmalar yaptık. Wadi Rum çölünün UNESCO tarafından korunan dünya mirası alanı, Petra’ya özel bir ziyaret gerçekleştirdik. Wadi Rum ve Petra’da yaptığımız incelemeler, belirlemeler ve araştırmalar ile bulduğumuz bize farklı gelen buluntuları, dokuları ve oluşumları belgelendirme çalışması yaptık. Daha sonra bulduğumuz dokuları ve oluşumları kullanarak tasarım spekülasyonları gerçekleştirdik. Mars’ın peyzajı içerisindeki olası müdahaleler için tasarım kavramlarını araştırdık. Wadi Rum’a yapılan araştırma ziyaretinin de katkısı Mars gezegeni dokusuna, kanıtlayıcı bir zemin olarak hizmet etmek.

Tasarım Sürecine Geri Bildirim

Araştırma çalışmalarımız, tasarım ve imalatta birden fazla ölçekte yeni teknikler üzerine yoğunlaştı. Malzeme, mimari ve kentsel konuları üzerinde durduk. Mimari malzemelerden kentsel malzemelere kadar farklı ölçeklerde Mars için tasarım malzemeleri araştırmaları ve araştırmalar yoluyla ilerici bir tasarım fikri oluşturuyor. Tasarım kavramları, tasarım sürecine geri bildirim döngüsü sağlayabilecek, üretim deneyleri ve performans benzetimleri ile tamamlandı. Oluşturduğumuz tasarımları Autodesk Maya, Python, Kangaroo, Cocoon, DIVA, Ladybug &Honeybee Plug-in Grasshopper gibi programlarda kod yazarak, yazılımlarını yapıp, dijitalleşmesini sağladık.

Gelişmiş Çevresel Simülasyonlar

Araştırma çalışmalarımız aynı zamanda; görsel programlama, algoritmik ve hesaplamalı tasarım yöntemleri, gelişmiş çevresel simülasyonlar ve analizlerden faydalanan en ileri hesaplama tasarım teknolojisi bilgilerini sağlıyor. Kod yazılımları ile Morfolojik soyutlama ile sınırlı olan geleneksel tasarım yöntemlerini yeniden gözden geçirmektir.

 

Röportajın devamını www.ktpkitabevi.com üzerinden temin ederek okuyabilirsiniz

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir