Popüler Roman Anlayışının En Büyük Temsilcisi: Hüseyin Rahmi Gürpınar

17 Ağustos 1864 yılında İstanbul’un Ayaspaşa semtinde doğan Hüseyin Rahmi Gürpınar, Türk romanında doğalcılığın ve gerçekçiliğin en önemli isimlerinden biri olmuştur. Sanat yaşamı boyunca hep aklın ve mantığın yanında olan Gürpınar, romanlarıyla ve öyküleriyle toplumun çağdaşlaşması adına çalışmalarda bulunmuştur.

Sokağı Edebiyata Sokan Sanatçı

Hüseyin Rahmi Gürpınar, hünkâr yaverlerinden Mehmet Sait Paşa’nın oğludur. Görevi sebebiyle zamanının çoğunu İstanbul dışında geçiren babasından etkilendiği söylenemez. Annesini de küçük yaşta kaybeden Gürpınar, babasının yanına Girit’e gitmek zorunda kalır. Bir süre Girit’te kalır ancak babasının evlenmesi üzerine ilkokul çağında anneannesinin yanına İstanbul’a gönderilir. Yazarın anne imgesi ve bu imgeden çok erken ayrılması, romanlarındaki ve öykülerindeki “yaşlı kadın” tiplerinin de ana çizgilerini oluşturmuştur.

Anneannesinin yalısında dadılar arasında geçirdiği çocukluk ve gençlik yılları, İstanbul yaşamı ve insanlarını tüm detaylarıyla öğrenmesini sağlamış, yapıtlarında İstanbul’un mahallelerindeki yaşam tarzını gerçekçi bir biçimde dile getirmiştir. Natüralizm ile usta bir sanat anlayışı ortaya çıkarmıştır. Ahmet Mithat Efendi geleneği ile beslenen ve bu geleneği devam ettiren Gürpınar, sokağı edebiyata sokan sanatçı olarak da tarif edilmektedir.

İlköğrenimden sonra, önce Mahmudiye Rüştiyesinde okumaya başlar fakat diplomasını alamadan Mahrec-i Aklam adı verilen bir tür meslek okuluna geçer. Bu okul devlet memuru yetiştiren bir okuldur. 1878’de Mülkiye İdadisine yazılır ancak baş gösteren hastalığı nedeniyle ayrılmak zorunda kalır.

 

KO Kitabın Ortası Dergisi Mart sayısını Turkcell Dergilik uygulamasından keyifle okuyabilirsiniz!

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir