Reklamdan Manipülasyona Sosyal Medya

Sosyal medya aslında hayatın tam kendisi, yaşamın bir aynasıdır, yaşadıkça yansımaları ile büyüyen bir alan ve gerçek hayatın internet dünyasına taşınmasıdır. Sosyal medya, insanlığın bağımsızlığının birlik ve beraberliğini simgeleyen gelecek mi yoksa kölesi olduğumuz mobil cihazların üzerimizdeki esaret zinciri mi?

Sosyal medya artık yaşamımızın bir parçası haline geldi. Olmazsa olmaz, vazgeçemediklerimiz arasında yer aldı. Sosyal medya bizi, bizim için en önemli olan unsurlardan koparıyor, vaktimizi alıyor. Elimize bir kitap alıp bir saat okumuyor ancak bir saatte belki yüzlerce paylaşıma bakıyoruz…
Özgürlüğümüzden, sevdiklerimizden koparırken diğer taraftan da kendi platformunda bizi onlara yaklaştırıyor. Sevdiklerimizi oradan takip ediyoruz artık. Kültürel değerlerin globalleştiği çok kültürlü paylaşımlara yaklaştıran bir zemin teşkil ediyor.

Bu çağda her gün daha fazla dijitalleşen dünyada ilişkilerimizi zedeleyip bizleri daha fazla yalnızlığa itiyor, ama ne garip ki yine de tesellimizi, bizi bu yalnızlığa iten araçlarda arıyoruz. Sosyal medyanın insanın üzerindeki etkisi şüphesiz fazla. Psikolojisi ve davranışları değişen bireyler söz konusu olmaya başladı. Bununla da kalmayıp vatandaş gazeteciliği kavramı ile herkes bulunduğu her yerden yayın yapar hale geldi. Reklam mecrası da buraya kaymaya başladı. We are Social’in 2017 verilerine göre dünyada 3.819 milyar sosyal medya kullanıcısı mevcut. Ülkemizde ise mobil kullanıcı sayısı 71 milyonken, sosyal medyaya mobilden bağlanan kullanıcı sayısı 42 milyon. Kullanıcılar gün içerisinde ortalama 7 saatini bilgisayar karşısında, 3 saatini telefon üzerinden internete bağlanarak ve 3 saatini de sosyal medya platformlarında geçiriyor. TV karşısında geçirilen vakit ise ortalama 2 saat.
Tablo böyleyken sosyal medyanın insanların üzerindeki etkisini anlatabilmek için yazacağımız her sözcük veya kelime kifayetsiz kalacak.

Sosyal Medya Bizi Nasıl Etkileyebilir?

Sosyal medyanın en önemli etkileşimi, bizleri geleneklerimizden ve göreneklerimizden koparıyor olması. Sosyal medyanın gelişiminden önce, dini ve milli bayramlarda, doğum günlerinde ya da ölümlerde insanlar birbirlerini arayıp hal hatır sorar, aile büyüklerine yapılan ziyaretlerde muhabbetler edilir ve insanlar arasında samimi bir ortam oluşurdu. Ama ne yazık ki bu günler uzakta kaldı diyebiliriz. Çünkü artık özel günlerde insanlar birbirlerini arayıp hal hatır sormak ya da birbirlerini ziyaret etmek yerine; gelen doğum günü bildiriminin altına kısa bir not yazarak, sayfasından konu ile ilgili bir mesaj yayınlayarak ya da yayınlanan bir gönderinin altına yorum yazarak tebrik iletmeyi yeterli buluyor.

Yetkinlik sergileme ve sosyal medya

Kişilerin kendilerini ifade edebilme ve yetkinliklerini rahatlıkla sergileyebilmeleri açısından sosyal medya kullanımı olumlu olarak etki eder. Ayrıca yaşanan bir sıkıntı ve sorunun çözümü konusunda da fayda sağlamaktadır. Özellikle sosyal sorumluluk projelerinde insanlara ulaşma konusunda çok etkilidir. Yeni gelişmeler ve güncel haberlerden anında haberdar olmamıza da faydası var.

Teknolojinin de gelişmesiyle, iletişim konusunda artık daha hızlı olmamızı sağlayan sosyal medya bu konuda bizlere sonsuz bir alan veriyor. İstediğimiz hemen her yerden, tek bir tuşla mesafe tanımaksızın birçok kanaldan sesli ya da görüntülü iletişim kurabiliyoruz. Daha önce bir yakını ile görüşmek için saatlerce hattın bağlanmasını bekleyen bizler için, teknolojinin bu denli müthiş gelişimi, bir çağ atlayarak iletişim sorunumuzu neredeyse sıfıra indirdi.

Sosyal Medya Bizi Neden Kullanır

MURAT DAĞITMAÇ

Günümüzde, iletişim kanallarının önde gelenlerinden birisi haline gelen Sosyal Medya, birçok sektörün ve bireylerin bir biçimde bu mecrayla yakından ilgilenmesini adeta zorunlu kılmıştır. Sosyal medya konusunun anlaşılmasında “iletişim ihtiyaçtır” mottosuyla yola çıkabiliriz. Bundan henüz 10 yıl öncesinde iletişim ihtiyacımızı, yüz yüze iletişim metoduyla sağlıyorduk. Daha sonraki yıllar da ekonomik standartlar ve küreselleşme ile birlikte iletişim ihtiyacını karşılamak için kendini önce televizyon ile meşgul etti insanoğlu. Ancak televizyon tek taraflı bir iletişim aracı olduğu ve karşılıklı ihtiyacı karşılamadığı için bir süre sonra ondan vazgeçilmeye başlandı. İşte tam bu süreçten sonra “sosyal medya”yı bütün ağırlığıyla hayatımızda hissediyor olduk.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir