“Sanat Duyguları Yansıtıp Paylaşmaktır”

Hem gezgin hem yazar hem de müzehhip olan F. Hande Topbaş ile tezhip sanatı, gezileri ve kitapları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Topbaş, “İbn Battuta, Evliya Çelebi, Marco Polo gibi gezginlere hayrandım ama Da Vinci’nin hayatına baktığımda o da bir gezgindi, Mimar Sinan’da.  Tezhip sanatı bana detayları görmeyi öğretti bu yazarlığımı beslerken hayal gücüm desenleri farklı yorumlamama, sınırlar içine özgür çizgiler eklememe yardımcı oluyordu. Ayrıca çocukluğumdan beri farklı ülkeleri gezme isteği vardı içimde. İnsanların hikâyelerini dinlemek, görmediğim hayvanlara dokunmak, farklı lezzetler, kokular tatmak, buzlu veya ölü sularda yüzmek. Sonuçta gezgin tarafım yazarlığı ortaya çıkardı, besledi ve iki esere dönüştürdü.” diyor.

İlk önce yazar yönünüzü konuşmak isteriz. Yazı yazmaya ne zaman başladınız? İlk yazdığınız yazıyı hatırlıyor musunuz?

Edebiyatın içine girmeden, sırlarını keşfetmeden önce karşılaştırmalı tarih seminerlerini kaçırmayan bir sanatkâr, efsaneleri ve masalları dinlemekten bıkmayan bir gezgindim. Sanatla ilgili yazmam istendiğinde hattat padişahları, konuşan mezar taşlarını, kuş evlerini kaleme aldım. Oysa edebiyat farklıydı. Örtmek, kapamak, saklamaktı. Okurun zihnine gizlice girip oradakinin kendisi olduğuna inanmasını sağlamak ve bir örgü oluşturmaktı. İlk yazılarım Genç Dergisi’nde yayınlandı. Birkaç sanat yazısından sonra devamı gelmez zannediyordum fakat benden gezi yazıları yazmamı istedikleri gün edebiyata bakış açım değişti. Bir şey yapıyorsam bunu hakkıyla yapmam gerekiyordu.

Çok çalıştım ve hâlâ çalışmaya devam ediyorum. Bu konuda bana en büyük desteği veren, edebiyat yolunda doğru kalemler yetiştirmek için çalışan Hocam Ali Ural ve onun yazarlık atölyesi oldu. Tavsiye ettiği filmler hakkında konuşup, okuduğumuz kitapları önce onun penceresinden dinliyor sonra kendi süzgecimizden geçiriyoruz. Yazdıklarımızı bazen bir ejderha gibi yakıp yıkarak eleştiriyor ama bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan kitaplar da kayda değer ödüller alıyor. Şule Yayınlarından çıkan pek çok eserin yanı sıra “Bir Şehir Durduğunda” kitabım gezi edebiyatı dalında “2017 Eskader Ödülü”ne layık görüldü.

Şehirlerin İçine Dokunak

“Kuş Uçar Kervan Geçer” kitabınızın yazım süreci nasıl başladı? Okurları neler bekliyor?   

“Kuş Uçar Kervan Geçer” bir gezginin hayallerinden doğdu. Bu kitaba sadece gezi kitabı dersem haksızlık etmiş olurum. Şehirlere dokunmak istedim. Kokusunu duymak, tarihine sızmak… İnsanlarıyla muhabbet edip, denizin, nehrin tadına bakmak, gözüm kapalı, yağmura aldırmadan bir şehrin sesini dinlemek… Yıllardır Karabatak ve Genç dergileri için gezi yazıları kaleme alıyordum. Teklif Şule Yayınlarından geldiğinde önce ürktüm çünkü benim yazılarım bir güzergâhı anlatırken yedim, içtim, gördüm diye tavsiyeler vermiyor, şehrin geçmişini günümüze bağlarken efsanelerin, masalların içinden geçiyordu. Bir sarayı sayfalarca anlatmıyordum beni en etkileyen yönünü söyleyip merak uyandırıyordum. Bir şehrin hikayesini kimi zaman tutkulu bir yazar kimi zaman taşlaşmış bir samuray anlattı. Sayfalarca araştırmadan sadece bir damla akıttım satırlara ne tahta biletin sırrını açıkladım ne de Hindistan’a neden âşık olduğumu.

Sınırlar İçerisinde Özgür Çizgiler

Hem gezgin hem yazar hem de sanatçısınız… Bu kadar çok yönlü olmanızın hayatınıza katkıları nelerdir? Farklı ülkeleri, kültürleri ve insanları tanımanın yazar ve sanatçı yönüne bir katkısı oluyor mu?

İbn Battuta, Evliya Çelebi, Marco Polo gibi gezginlere hayrandım ama Da Vinci’nin hayatına baktığımda oda bir gezgindi, Mimar Sinan’da. Tezhip sanatı bana detayları görmeyi öğretti bu yazarlığımı beslerken hayal gücüm desenleri farklı yorumlamama, sınırlar içine özgür çizgiler eklememe yardımcı oluyordu.

Ayrıca çocukluğumdan beri farklı ülkeleri gezme isteği vardı içimde. İnsanların hikâyelerini dinlemek, görmediğim hayvanlara dokunmak, farklı lezzetler, kokular tatmak, buzlu veya ölü sularda yüzmek. Sonuçta gezgin tarafım yazarlığı ortaya çıkardı, besledi ve iki esere dönüştürdü.

Röportajın devamını Turkcell Dergilik uygulamasından veya www.ktpkitabevi.com üzerinden temin ederek okuyabilirsiniz

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir