Tesettür Giyim Stili ve Markalaşma

SERRA KARAÇAM

Modacı Hülya Aslan, tesettür moda dergilerinin ilkinde başladığı yolculuk ile bugün sektörde trend belirleyici ve markalara imza atmış bir isim haline geldi. Sosyal medyada kombinlerini paylaşmasının ardından muhafazakar moda üreticileri ile geliştirdiği iş modeli, firmaların sezon çizgilerine ivme kazandırdı. Tanıtım ve sosyal medya yönetimi, onu bugün iki markanın ortağı yaptı. Tesettür moda dergilerinden, muhafazakar giyim ekonomisine pek çok şeyi kendisi ile konuştuk.

Sosyal medya ile ilk olarak nasıl tanıştınız? İlk hangi mecrada dijital kimlik oluşturmuştunuz?

İlk olarak Facebook ile başladı sosyal medya ile tanışmam, o dönem Twitter’da da oldukça zaman geçiriyordum, instagramı aktif olarak kullanmam ise 2012’nin sonları falan.

Tesettür ve modanın ilk dergisi olan Ala dergisi size ne ifade ediyor?
Var olanı yüksek sesle söylemeyi cesaret eden bir mecraydı Ala dergi, tüm baskılara rağmen sesini dünyaya duyurmuş ve bir kesimin moda algısına yön vermiştir. Sektörde yer almamda geniş kitlelere ulaşırken daha sağlam adımlar atmamda çok etkiliydi, mesleğin alfabesini ilk öğrendiğim okuldu.

Piyasada iyi moda dergileri veya moda sayfaları ağırlıklı popüler dergiler vardı. Ancak İslami moda sayfasına kombin yapacak tecrübede stylingci yoktu. Neden bu dergilerin tecrübeli isimleri tesettür kombini yapamadı ve sizler devreye girdiniz?

Çünkü başörtülü kadının kırmızı çizgileri var ve o dergilerin stylinglerini yapan tecrübeli isimler bu çizgileri kavrayamadı. Bir süre sonra yarım bağlanan bir eşarp veya ojeli tırnak göze batacaktı. Veya kombinler bu çizgilere uygun bir sonuçta olmuyordu. Yayınlar da giyim markalarının tanıtımları da bu nedenle kırmızı çizgileri daha iyi anlayan isimleri tercih ettiler.

Üreticiler modellerini sizin taşıyabileceğiniz şekilde üretmeyi bile düşündü bir ara. Kıyafetlerin tanıtım yüzü olma serüveniniz nasıl başladı?

Kendi kişisel kombinlerimi instagram aracılığıyla paylaşıyordum, giydiğim hemen hemen her ürün takip edenler tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Her şey o kadar hızlı gelişti ki ben bile bu hıza şaşıp kalmıştım. Markalar ürün göndermeyi talep ediyor ve instagramda paylaşmamı istiyorlardı. Ben profesyonel destek de alarak olan biteni fırsata çevirdim. Bir iş kolu oluşturmuş oldum. Markalarla sezonluk çalışmalar yapmaya başladım. Profesyonel çekimler, yurtdışı projeleri ve kampanyalarla kimsenin denemediği projeler üretmiştim. Farklı çalışmalar sektörde çok kısa zamanda ses getirmemi sağlamıştı. Hala da firmalarla başarılı çalışmalar yapıyoruz.

SOSYAL MEDYADA BAZI VERILER BALON

Sizin yaptığınız işi yapmaya heves edenler çıktı peşinizden. Ve yaptılar da… Ama çığırı siz açtınız.
Aslında aynı şeyi yapan çıkmadı. Çoğunlukla karıştırıldı. Firmalara yön verip onları markalaştırmak başka, sadece ürünleri giyip mankenlik yapmak başkadır. Bu konu da çok mütevazi olamayacağım. 6 yılı aşkın iki dergide moda editörlüğü, kampanya çekimleri, katalog çekimleri yaptım ve birçok markaya danışmanlık verdim. Ben yaptığım işi sosyal medyaya göre değerlendirmiyorum. Takipçiler, likelar, popülerite bunlar bazen balon veriler. Ortaya nitelikli iş çıkarmak önemlidir ve çok şükür bu zamana kadar birçok başarıya imza atmayı nasip etti Allah. Bu bayrağı aldım ve bayrağı hak eden ellere teslim etmek isterim.

Türkiye’de tesettür giyim pazarında kalite sorunu ucuz kumaş ve ucuza mal etme anlayışından kaynaklanıyor desem, katılır mısınız? Katılırsanız bundan sıyrılan çok sayıda marka oluştu mu?

Üzülerek söylüyorum ki çok fazla olmadı. Ticari kaygılar, piyasa koşulları ve rekabet ortamı firmaların daha uyguna
ürün üretme duygusunu tetiklerken, kalitesi düşen kumaşların koleksiyonlarda kol gezinmesine neden oldu. Uygun fiyata ürün üreten ve satan bazı firmalar, trendi yakalar ve doğru stratejiler belirlerse kalıcı olabilir ama maalesef diğerlerinin ömrü çok kısa. Çünkü hatalı kumaş, kaygılarla planlanmış koleksiyonlar kişiliğini yitirir ve firmanın markalaşmasını engeller. Tasarım ve özel kumaş ise mutlaka eğitilmiş gözler ve zevklere buluşarak, zaman içerisinde hak ettiği karşılığı bulur.

Bu yazıyı paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir